środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Powiat bialski zaciska pasa. Kary dla radnych nieobecność na sesjach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2011, 19:41

Na ostatniej sesji radni powiatu bialskiego postanowili obniżyć sobie diety (Archiwum)
Na ostatniej sesji radni powiatu bialskiego postanowili obniżyć sobie diety (Archiwum)

Radni obcięli swoje diety. Wprowadzili też kary za nieobecność na sesjach i posiedzeniach komisji. A w przyszłym roku starosta ograniczy wydatki na zatrudnienie.

Na ostatniej sesji radni powiatu bialskiego postanowili obniżyć sobie diety. W przyszłym roku co miesiąc będą dostawali nawet o 500 zł mniej niż dotąd. – Dzięki temu powiat zaoszczędzi w 2012 roku 45 500 zł – informuje Piotr Grzeszyk, rzecznik prasowy starosty.

Radni uchwalili dla siebie także kary. Za nieobecność na sesji radny będzie tracił połowę swojej miesięcznej diety. Za nieobecność na posiedzeniu komisji straci 30 proc. Natomiast radny, który należy do Zarządu Powiatu, straci jedną piątą diety, jeśli nie przyjdzie na jego obrady. Kara grozi nawet za opuszczenie sali obrad przed zamknięciem sesji. Jeśli radny zrobi to bez zgody przewodniczącego, jego miesięczne wynagrodzenie zmniejszy się o 20 proc.

Kar można uniknąć tylko wtedy, jeśli radny pisemnie usprawiedliwi się przed przewodniczącym. Ma na to 3 dni od swojej nieobecności.

Powiat bialski ograniczy też wydatki na zatrudnianie urzędników. – W 2012 roku Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej na miejsce urzędników odchodzących na emerytury nie będzie zatrudniać nowych pracowników. W związku z tym planowane jest obniżenie wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń o kwotę 313 184 zł. Nie będzie też wypłacany 3-procentowy fundusz nagród dla pracowników starostwa i jego jednostek – tłumaczy Grzeszyk.

To nie koniec programu oszczędnościowego. Samorządowcy przyglądają się też wydatkom podległych powiatowi jednostek, takich jak szpital, szkoły ponadgimnazjalne (jest ich 7), poradnie psychologiczno-pedagogiczne (3) i Zarząd Dróg Powiatowych.

Staroście podlegają też trzy domy społeczne, Dom Dziecka w Komarnie z filiami w Janowie i Szachach, rodzinne domy dziecka w Żabcach oraz dwa w Bohukałach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim, Powiatowy Urząd Pracy oraz Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie.

Na początku marca starosta Tadeusz Łazowski powołał w tym celu zespół ds. restrukturyzacji. Jego przewodniczącym został Jan Bajkowski, wicestarosta. Teraz samorząd przygląda się wnioskom, które zespół sformułował pod koniec listopada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!