sobota, 17 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Powiat radzyński: Solary mają wzięcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 sierpnia 2012, 22:30
Autor: (izi)

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

150 instalacji solarnych to za mało dla gminy Kąkolewnica. Samorząd wystąpił więc z kolejnym wnioskiem o dofinansowanie: tym razem dla ponad 250 domów.

Kąkolewnica zakupiła 150 kolektorów słonecznych w ramach projektu, w którym uczestniczył cały powiat.

– Kiedy podaliśmy to do wiadomości mieszkańców, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, więc zrobiliśmy losowanie – mówi Jacek Zgorzałek, sekretarz gminy. – 150 szczęśliwców będzie miało kolektory, ale zainteresowanych było jeszcze około 200 osób. Zdecydowaliśmy więc, że napiszemy drugi wniosek o dofinansowanie 252 kolektorów słonecznych.

Tym razem to indywidualny wniosek gminy. – Jeśli zostanie pozytywnie oceniony, to myślę, że kolektory pojawią się na przełomie 2013 i 2014 roku – szacuje sekretarz. – Ale na liście widziałem ponad 150 chętnych samorządów.

W przypadku kolektorów dofinansowanych z pieniędzy z Unii Europejskiej, obowiązuje pięcioletni okres trwałości projektu. To znaczy, że przez ten czas solary muszą zostać na swoich miejscach.

Nie wszystkie samorządy podjęły się tego wyzwania. Lublin tłumaczył się m.in., że trudno upilnować, czy mieszkaniec nie sprzeda domu albo czy kolektor nie uszkodzi dachu. Ale w Kąkolewnicy tego się nie boją.

– Gdyby solary miały być montowane w budynkach wielorodzinnych, np. w blokach, to pewnie zajmowałyby cały dach. To wymagałoby opinii eksperta, który oceniłby, czy dach wytrzyma ten nacisk – mówi Zgorzałek. – U nas są domy jednorodzinne. Dach spokojnie utrzyma dwie, trzy takie instalacje.

Zastrzega tylko, że na solary nie mogą liczyć właściciele domów, których dachy są jeszcze pokryte eternitem. – Ktoś mógłby się zdecydować na wymianę takiego dachu, a wtedy naruszyłby instalację – zauważa Zgorzałek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!