poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Powiatowa polityka zagraniczna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2001, 17:24
Autor: (pim)

Działalność promocyjna prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej podobna jest do polityki małego państewka.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Bialskiego radni wysoko ocenili wspomnianą promocję. Przedstawiająca osiągnięcia w tej dziedzinie Danuta Kasjaniuk, dyrektor Wydziału Gospodarki, Rolnictwa i Promocji bialskiego Starostwa Powiatowego zaznaczyła, iż promocja powiatu bialskiego prowadzona jest równolegle z rozwojem współpracy zagranicznej we wszystkich zakresach przy okazji wizyt delegacji zagranicznych i wyjazdów bialskich misji gospodarczych. Największą możliwość rozwoju ma współpraca przygraniczna powiatu bialskiego z rejonem brzeskim. Zawarte jeszcze w marcu minionego roku porozumienie o współpracy przygranicznej zostało w maju tego roku potwierdzone. W lipcu dyrektorzy miejskich i gminnych ośrodków kultury z powiatu odwiedzili rejon brzeski. Podczas ostatnej sesji bialskiego samorządu gościli na niej delegaci władz rejonowych z Brześcia.
Pierwsze efekty przynoszą również kontakty przedsiębiorców z obu stron Bugu. Zawarta wcześniej deklaracja o współpracy z Białoruskim Związkiem Przedsiębiorców w Mińsku pozwoliła na zorganizowanie w obecnym roku siedmiu spotkań biznesmenów różnych branż. Obie strony zaprezentowały swoje oferty i oczekiwania. Zainteresowani przedsiębiorcy umawiali się na dwustronne rozmowy w siedzibach zakładów pracy. Kilka firm z powiatu bialskiego nawiązało, bądź odnowiło gospodarcze stosunki z partnerami białoruskimi. Uczyniły tak m.in. "Vikking” i Spółdzielnia Inwalidów "Elremet” oraz małe przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą, szczególnie w dziedzinie handlu meblami.
Zdaniem dyrektor, szansą dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości jest regionalna współpraca przygraniczna m.in. w sferze transportu międzynarodowego, a temu głównie służy Terminal Samochodowy w Koroszczynie.
- Sądzę, że po dłuższym okresie wzajemnej promocji firm, nawiązywania kontaktów, przekazywanie informacji gospodarczych przez Internet, opracowywania branżowych katalogów firm oraz podjęcia działań w celu ułatwienia przekraczania granicy, wymiana handlowa między firmami powiatu bialskiego i Białorusi będzie się rozwijać coraz bardziej - mówi Danuta Kasjaniuk.
W mniejszym stopniu powiat bialski kontynuuje również współpracę z Niemcami i Francją. W ubiegłym roku podczas "Polskiego Tygodnia” w Oberhavel delegacja starostwa prezentowała tam produkty i foldery podlaskich form rolno-spożywczych. Prawie czterdzieści tysięcy zwiedzających obejrzało tę ekspozycję. W przyszłym tygodniu w bialskim powiecie będzie gościć grupa przedstawicieli zakładów rzemieślniczych z niemieckiego powiatu Oberhavel, która jest zainteresowana współdziałaniem gospodarczym z podlaskim rzemiosłem i firmami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!