czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Poza warszawskimi salonami

  Edytuj ten wpis

Literaci przybyli z kraju do Romanowa na podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J. I. Kraszewskiego mogli podziwiać bogaty program zorganizowany przez bialski Klub Kultury "Piast” i romanowskie Muzeum J. I. Kraszewskiego

Warszawski krytyk, Zdzisław Łączkowski, poeta i prozaik Roman Śliwonik oraz poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk chwalili rozwój kultury regionalnej, rozkwitającej poza warszawskimi salonami. Podkreślali, że cykl podlaskich imprez literackich ma licznych sponsorów. Wyróżniają się miejscowe banki, przedsiębiorcy i spółdzielnie.
- Kultura w dużej mierze ocala region. Dzięki niej jesteśmy silni. Choć na dalekiej prowincji jest biednie i niekiedy nędznie, to jednak kultura się rozwija - mówił Zdzisław Łączkowski podkreślając, iż na podlaski konkurs nadesłano z całego kraju 326 wierszy i 35 zestawów prozatorskich.
Nagrodzone prace mistrzowsko interpretowali znani aktorzy Barbara Horawianka i Mieczysław Gajda. Był to pierwszy tego typu na podlaskich spotkaniach mariaż literatury z aktorstwem.
Ucztę duchową słuchaczom zapewnili popularni bardowie Jacek Musiatowicz i Jan Kondrak w koncercie złożonym z pieśni i piosenek poetyckich. Pierwszy promował swoją książkę poetycką "Gdybym kochać Cię potrafił”. Drugi - szef Lubelskiej Federacji Bardów - podkreślając, że wywodzi się z Tatarów polskich dał pokaz imponujących możliwości wokalnych, wyrafinowanego smaku artystycznego i bogatego repertuaru. F. J. Stefaniuk przyznał, że warto brać przykład z obecnego na spotkaniach z imponującą wystawą wydawnictw regionalnych dr. Macieja Zarębskiego ze Staszowa, regionalisty i wydawcy kilku czasopism.
Anna Czobodzińska-Przybysławska, dyrektor romanowskiego muzeum, interesująco mówiła o szpiegowskiej działalności patrona konkursu oraz o patriotycznych tradycjach dworu i rodziny Kraszewskich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!