środa, 26 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Praczłowiek atrakcją dla turystów

Dodano: 2 września 2002, 16:04
Autor: Ewa Bagłaj

Zbieranie krzemieni na nadbużańskich piaskach. Schylona Janina Komarowska, pierwsza z lewej Joanna Z
Zbieranie krzemieni na nadbużańskich piaskach. Schylona Janina Komarowska, pierwsza z lewej Joanna Z

W kolonii Kuzawka pod Sławatyczami odkryto ślady ludzi z epoki kamiennej. Studentka archeologii z Warszawy zbiera odłamki krzemienia, które mogą świadczyć o bytności praczłowieka na tym terenie.

- Skąd wiem, że to dzieło rąk ludzkich a nie natury? Poznaję po stożku odbicia i sposobie rozchodzenia się fal. To skrawki po obróbce narzędzi; występują powszechnie na trasie wędrówek ludów pierwotnych - wyjaśnia Joanna Zwolińska, przyszły archeolog.
Odłamki znajduje w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego Janiny i Tadeusza Komarowskich.
- Naszym gościom oferujemy również bardziej typowe atrakcje - śmieje się Janina Komarowska, jedna z pionierek agroturystyki na tym terenie. Jej kuchnia słynie z wyborowych żółtych serów oraz smalcu z przyprawami. Gości częstuje żywnością ekologiczną domowego wyrobu. Grzyby i jagody zbiera w lesie, który z trzech stron otacza jej obejście. Przydomowy staw oraz bliskość Bugu przyciągają wędkarzy, a dzika przyroda zakątka na styku Podlasia i Polesia oczarowuje nie tylko mieszkańców wielkich miast.
- Tylu krzyży i bocianów nigdzie nie widziałem - podsumowuje uroki okolicy Lechosław Sobkowiak, który przyjechał w nadbużańskie strony z... Mazur.
Blisko stąd do wielu miejsc zabytkowych. Chętnych do ich zwiedzenia gospodarz obwozi zaprzęgiem konnym lub proponuje wycieczkę rowerową. Wszystko gratis.
- Chcemy, aby wszyscy czuli się jak u siebie. U nas nie ma gości, ale sami swoi - tłumaczy pan Tadeusz.
Agroturystyka to zajęcie wymagające zaangażowania wszystkich członków rodziny. Przez całe wakacje państwu Komarowskim pomagała czwórka dzieci. Nie narzekają, bo w ten sposób mogły poznać wielu ciekawych ludzi. Gospodarstwo sprawdziło się również jako teren malarski.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24