piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Pragną zobaczyć Czarny Ląd

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2002, 13:32
Autor: Beata Malczuk

Na sukces pracowali ponad cztery lata. Gimnazjaliści z Podedwórza mogą się dziś radować. Wejście do finałowej dziesiątki ogólnopolskiego konkursu "Mój przyjaciel z Afryki” nie było łatwe. Osiemset szkół z całej Polski, w tym dziewięć z województwa lubelskiego o to walczyło. Ale im przecież nie chodziło tylko o laury.

- To jest już piąty rok pracy, której efekty są wspaniałe. Wrażliwość dzieci udało się skierować na problemy mieszkańców pustynnego kontynentu. Pomagamy rówieśnikom z Zambii i Kamerunu - mówi Gabriela Bilkiewicz, pedagog. Podkreśla zaangażowanie grona nauczycielskiego obu sąsiadujących szkół, podstawowej i gimnazjum, a także rodziców i władz gminy.
Dochody wypracowane przez uczniów przeznaczano na pomoc misyjną i materialną dla żyjących w ciągłym niedostatku Afrykańczyków oraz na całoroczne kształcenie swoich czarnych rówieśników.
To niebagatelne kwoty zarobione na kiermaszach, loteriach i tym podobnych zyskownych przedsięwzięciach organizowanych w ramach specjalnego programu edukacyjnego. Młodzież w dalszym ciągu wykazuje w tym kierunku inicjatywę, a przy tym wzbogaca swoje wiadomości i przy okazji świetnie się bawi.
Przystąpienie do konkursu "Mój przyjaciel z Afryki” ogłoszonego w ubiegłym roku przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Sportu, jeszcze bardziej wszystkich zmobilizowało. Z dobrym skutkiem.
- Jury miało poważny problem z wyborem zwycięzcy. Dlatego zadecydowano o finałowej dogrywce, która odbędzie się w Żorach pierwszego czerwca. Oceniających poruszyło do głębi wyjście z ciekawymi pomysłami poza mury szkoły. Takiego rozmachu nikt się nie spodziewał - wyznaje Iwona Zasucha z Centrum Formacji Misyjnej przy Episkopacie Polski. Przyznaje, że w przypadku Gimnazjum z Podedwórza doceniono udział w programie telewizyjnym "Ziarno”.
W Dniu Dziecka o przyznaniu głównej nagrody, która oprócz honorów przyniesie najlepszej szkole dwutygodniową wycieczkę do Republiki Południowej Afryki, zadecydują przedstawiciele National Geografic, UNESCO, Komisji do spraw Uchodźców w Polsce, Komisji Misyjnej Episkopatu, Centralnego Ośrodka Doradztwa Nauczycieli, Koła Afrykanistycznego przy Uniwersytecie Warszawskim. Gimnazjaliści zaprezentują krótkie programy, a po ogłoszeniu wyników obejrzą mecz koszykówki w wykonaniu białych i czarnoskórych zawodników oraz wysłuchają koncertu Natalii Kukulskiej. Dzieci z Podedwórza przygotowują na ten dzień według własnej koncepcji inscenizację związaną z pracą misjonarzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!