czwartek, 21 września 2017 r.

Biała Podlaska

Pragną zobaczyć Czarny Ląd

Dodano: 18 maja 2002, 13:32
Autor: Beata Malczuk

Na sukces pracowali ponad cztery lata. Gimnazjaliści z Podedwórza mogą się dziś radować. Wejście do finałowej dziesiątki ogólnopolskiego konkursu "Mój przyjaciel z Afryki” nie było łatwe. Osiemset szkół z całej Polski, w tym dziewięć z województwa lubelskiego o to walczyło. Ale im przecież nie chodziło tylko o laury.

- To jest już piąty rok pracy, której efekty są wspaniałe. Wrażliwość dzieci udało się skierować na problemy mieszkańców pustynnego kontynentu. Pomagamy rówieśnikom z Zambii i Kamerunu - mówi Gabriela Bilkiewicz, pedagog. Podkreśla zaangażowanie grona nauczycielskiego obu sąsiadujących szkół, podstawowej i gimnazjum, a także rodziców i władz gminy.
Dochody wypracowane przez uczniów przeznaczano na pomoc misyjną i materialną dla żyjących w ciągłym niedostatku Afrykańczyków oraz na całoroczne kształcenie swoich czarnych rówieśników.
To niebagatelne kwoty zarobione na kiermaszach, loteriach i tym podobnych zyskownych przedsięwzięciach organizowanych w ramach specjalnego programu edukacyjnego. Młodzież w dalszym ciągu wykazuje w tym kierunku inicjatywę, a przy tym wzbogaca swoje wiadomości i przy okazji świetnie się bawi.
Przystąpienie do konkursu "Mój przyjaciel z Afryki” ogłoszonego w ubiegłym roku przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Sportu, jeszcze bardziej wszystkich zmobilizowało. Z dobrym skutkiem.
- Jury miało poważny problem z wyborem zwycięzcy. Dlatego zadecydowano o finałowej dogrywce, która odbędzie się w Żorach pierwszego czerwca. Oceniających poruszyło do głębi wyjście z ciekawymi pomysłami poza mury szkoły. Takiego rozmachu nikt się nie spodziewał - wyznaje Iwona Zasucha z Centrum Formacji Misyjnej przy Episkopacie Polski. Przyznaje, że w przypadku Gimnazjum z Podedwórza doceniono udział w programie telewizyjnym "Ziarno”.
W Dniu Dziecka o przyznaniu głównej nagrody, która oprócz honorów przyniesie najlepszej szkole dwutygodniową wycieczkę do Republiki Południowej Afryki, zadecydują przedstawiciele National Geografic, UNESCO, Komisji do spraw Uchodźców w Polsce, Komisji Misyjnej Episkopatu, Centralnego Ośrodka Doradztwa Nauczycieli, Koła Afrykanistycznego przy Uniwersytecie Warszawskim. Gimnazjaliści zaprezentują krótkie programy, a po ogłoszeniu wyników obejrzą mecz koszykówki w wykonaniu białych i czarnoskórych zawodników oraz wysłuchają koncertu Natalii Kukulskiej. Dzieci z Podedwórza przygotowują na ten dzień według własnej koncepcji inscenizację związaną z pracą misjonarzy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!