środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Przejście graniczne w Terespolu nie działa, bo nie ma mebli

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2010, 08:56

Już od kwietnia mogłoby być użytkowane rozbudowane drogowe przejście graniczne w Terespolu. Nie jest, bo gotowy obiekt wciąż czeka na... umeblowanie.

W nowych obiektach powstał nawet sanitariat za 488,5 tys. zł. Sanitariat ma powierzchnię ok. 100 mkw. i spełnia niezbędne wymogi dla tego typu obiektów zlokalizowanych na zewnętrznej granicy UE.

– Cena została ustalona w wyniku postępowania przetargowego, przeprowadzonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych – wyjaśnia Marcin Jarzyna z oddziału komunikacji społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jerzy Jaworski, dyrektor Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie, podkreśla, że toalety nie zostały wybudowane zbyt drogo. Przywołuje przykład z Kraśnika, gdzie "dwa oczka” kosztowały około 100 tys. zł. Jego zdaniem, terespolski wydatek jest porównywalny z podobnym obiektem przy resorcie spraw zagranicznych. Na granicy konieczne były specjalne udogodnienia w WC dla niepełnosprawnych oraz zamontowanie bezdotykowych urządzeń.

Na rozbudowę przejścia już wydano 88,6 mln zł (w tym 60,5 mln zł z dotacji zagranicznych). W lutym zakończono prace budowalno-montażowe na płycie wjazdowej do Polski. Niestety, dla podróżnych, cisnących się w upokarzających kolejkach, nic dobrego jeszce z tego nie wynika
Pan Edmund z Terespola jest oburzony, że jadąc na Białoruś, jest traktowany na granicy w nieludzki sposób.

– Nadal w fatalnych warunkach, jak za PRL, czeka się na odprawę. Na drogowym przejściu często trzeba stać po kilka godzin. Chociaż jesteśmy obywatelami unijnymi, to nie mamy możliwości korzystania z przysługującego nam specjalnego pasa odpraw. Denerwuje widok rozbudowanej drugiej części przejścia, które nie działa.

Obserwujący rozbudowane, martwe przejście, pan Jan jest zbulwersowany: – Dlaczego gotowe obiekty nie są zagospodarowane?! 10 nowych pasów odpraw czeka, a jednocześnie cisną się ludzie jadący w obu kierunkach. Dziwna to opieszałość... – mówi pan Jan.

Dyrektor Jerzy Jaworski zapowiada, że już w lipcu i sierpniu będzie wyposażana nowa część przejścia. Jak twierdzi, nie można było wcześniej kupować mebli na zapas. LZPG czekał też na plan nakładów zatwierdzany przez wojewodę. Teraz trwa uzgadnianie z darczyńcami z Norwegii terminu na uroczyste oddanie inwestycji do użytku.

Marcin Jarzyna z LUW informuje, że w celu umożliwienia funkcjonowania płyty wjazdowej w czerwcu LZPG w Chełmie wygospodarował pieniądze z powstałych oszczędności poprzetargowych. Pozwolą one na wyposażenie budynków na pasach odpraw.

– Przeprowadzenie postępowania przetargowego na wyłonienie dostawcy mebli przewidziano jeszcze w lipcu. Oficjalne oddanie obiektu do użytku nastąpi do końca września – zapowiada Jarzyna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!