czwartek, 25 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Przygnębienie na granicy

Dodano: 18 czerwca 2002, 18:20

Na przyjazd Krzysztofa Janika, ministra spraw wewnętrznych i administracji na przejście graniczne w Terespolu czekała spora grupa oficerów policji oraz Straży Granicznej i celników.

Kiedy z opóźnieniem przybył na przejście, przy drzwiach zamkniętych odbyło się dłuższe spotkanie. Kiedy wychodzącego stamtąd ministra z pudełeczkami i prezentami zapytaliśmy o wspomnianą utajnioną naradę, odparł: – Rozmawialiśmy o przestępczości granicznej, o rosnącym przemycie i zwalczaniu jego głównie w zorganizowanej postaci. Oprócz licznych drobnych przemytników, są ci, którzy skupując towar wprowadzają go na polski rynek. Dyskutowaliśmy też o stosunkach wewnętrznych w policji oraz o naszej współpracy z pogranicznikami w Ukrainie i Białorusi. Ustaliliśmy kilka ruchów, które trzeba wykonać, aby odprawy były szybsze.
Patrząc z niesmakiem na stary, prawie trzydziestoletni, zniszczony już obiekt Drogowego Przejścia Granicznego w Terespolu, gość wyjawił, że kiedyś już tu bywał
– Nie zmieniło się wcale. Nie wygląda europejsko. Jest pytanie, czy powinniśmy go jakoś rozbudowywać. Trzeba tylko zostawić je dla samochodów, a resztę ruchu puścić na Kukuryki. Musi powstać kompleks przejść wiodących na Moskwę. Nie wiem czy w tym konkretnym miejscu. Liczę na pieniądze z Unii Europejskiej, które by pozwoliły przebudować to przejście. Być może zostawimy tu tylko częściowe funkcje, a większe przejście powstanie kilka kilometrów dalej – powiedział Krzysztof Janik. W dalszej rozmowie przyznał, że olbrzymim problemem są przejścia kolejowe, na których rośnie przemyt. Zaznaczył, iż zyskują na tym tylko gangi, które skupują przemycany towar i wprowadzają do polskich restauracji i sieci handlowych. Minister zapowiedział, iż od 1 lipca 2003 roku zostaną wprowadzone wizy prawdopodobnie po 12-15 euro. Rozważana będzie rozbudowa konsulatu w Brześciu.
Dodał, że co roku ze Straży Granicznej jest usuwanych kilkadziesiąt do kilkuset osób podejrzanych o korupcję.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24