czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

PSW: "A" dla ekonomii. W planach wydział zamiejscowy

Dodano: 8 sierpnia 2016, 19:48
Autor: Ewelina Burda

PSW w planach ma utworzenie wydziału zamiejscowego w Terespolu/ fot.E. Burda
PSW w planach ma utworzenie wydziału zamiejscowego w Terespolu/ fot.E. Burda

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II z kategorią naukową "A". To już drugi wydział bialskiej uczelni który poddał się ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kilka miesięcy temu Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych dostał kategorię "B". A teraz kolejnemu wydziałowi przyznano kategorię "A". Lepsza jest tylko "A+". Spośród 36 państwowych szkół wyższych tylko 3 poddały się takiej ocenie.

- Za tym idą pieniądze, kilkaset tysięcy złotych od ministerstwa rocznie na dalszy rozwój uczelni - mówi prof. Jerzy Nitychoruk dziekan wydziału. - Doposażymy nasze centra aby procesy badawcze były jeszcze atrakcyjniejsze. Osoby najbardziej zaangażowane w projekty, będą dostawały stypendia-zapowiada dziekan.  Ministerstwo oceniało m.in. osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy oraz materialne efekty działalności. Władze uczelni uważają że to m.in. publikacje pracowników w czołowych czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej przyczyniły się do wysokiej oceny. - Ostatnio artykuł naszego wykładowcy był np. cytowany w Australii- zaznacza prof. Nitychoruk.

Rektor PSW prof. Józef Bergier widzi  w tym większe szanse na powołanie Akademii Bialskiej. - Obecnie jesteśmy w trakcie oceny centralnej komisji ds. stopni i tytułów naukowych w związku z wnioskiem o uzyskanie uprawnień doktoryzowania na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Kategoria "A" dla Wydziału Nauk Ekonomicznych wzmacnia nasze plany o drugie uprawnienia doktoryzowania w ekonomii. Taka jest urzędowa ścieżka do akademii- tłumaczy rektor.

Obecnie kształci się tu ponad 3 tys. młodych ludzi na 17 kierunków, w tym na 6 magisterskich.  A władze PSW już  planują powołanie wydziału zamiejscowego w Terespolu. - Senat uczelni pozytywnie zaopiniował wniosek. Proces utworzenia wydziału zajmie nam ok. roku. Na początek uruchomimy dwa kierunki licencjackie na turystyce i rekreacji oraz ekonomii- mówi rektor prof. Józef Bergier. - To propozycja głównie z myślą o studentach z Białorusi, którzy bardzo chcą mieć dyplom z Unii Europejskiej. Z Terespola byliby w stanie jednego dnia przyjeżdżać i wracać do domu np. w Brześciu - stwierdza rektor. Przed uczelnią jeszcze proces promocji tego wydziału na Białorusi. - Nie mamy jeszcze takich przykładów w Polsce, żeby w mieście granicznym była uczelnia - podkreśla  prof. Bergier. Obecnie, 14 proc. studentów na PSW to obcokrajowcy.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!