niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Puchar wicepremiera w Spomleku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2002, 16:14

Spółdzielcza Mleczarnia "Spomlek” z Radzynia Podlaskiego otrzymała puchar ufundowany przez wicepremiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Jarosława Kalinowskiego. Jej pięciu dostawców mleka zostało laureatami trzeciej edycji konkursu zorganizowanego pod hasłem "Supermleko” przez Redakcję Programów Wsi i Rolnictwa TVP oraz tygodnik Plon.

W tegorocznym konkursie, którego wyniki ogłoszono w środę w Warszawie, oceniana była jakość mleka według kryteriów ilości drobnoustrojów i komórek somatycznych. W pierwszym przypadku mogła ona przekraczać 100 tysięcy w jednym mililitrze mleka, a w drugim nie mogło być ich więcej niż 400 tys.
Oceny dokonała 6-osobowa komisja na podstawie wspomnianych parametrów otrzymanych z zakładów mleczarskich w pierwszym półroczu br. Ich zawartość w mleku była jednak tym razem 2-4-krotnie niższa od granicznego kryterium dla surowca klasy ekstra. Analiza wyników konkursu pozwoliła stwierdzić, iż w większości mleczarni w kraju, jakość higieniczna i zdrowotna skupowanego surowca nie różni się, a niejednokrotnie przewyższa standardy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej.
Do konkursu zgłoszonych zostało 304 producentów mleka, dostarczających je do 26 zakładów przetwórczych. Podzieleni zostali na cztery grupy. Najliczniejszą stanowili dostawcy sprzedający rocznie od 100 do 300 tys. litrów surowca i utrzymujący stada, liczące od 20 do 60 krów, których indywidualna wydajność w sezonie wynosi od 4000 do 7500 litrów.
Laureatami zostało 45 dostawców mleka z całego kraju. Wśród nich było 5 rolników z terenu objętego działalnością radzyńskiego "Spomleku”. Są to: Wanda Furman z Przegalin Dużych (gm. Komarówka Podlaska) , Stanisław Piluszyk z Łusek (gm. Drelów), Bogumił Jedliński z Kudelczyna (gm. Bielany koło Węgrowa), Józef Radzikowski ze wsi Modrzew koło Siedlec i Jerzy Sieraj z Babic (gm. Trojanów). Pierwsza trójka w nagrodę otrzymała telewizory Grunding, a dwaj pozostali dostawcy -jałówki hodowlane, ufundowane przez sponsorów konkursu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!