środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Pałac Potockich stracił dotację na remont

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2011, 20:38

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jest własnością Skarbu Państwa
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jest własnością Skarbu Państwa

Remont pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim nie będzie kontynuowany. Burmistrz zrezygnował z dofinansowania resortu kultury w wysokości 200 tys. zł, bo miasta nie stać na wkład własny.

– Nie stać nas, aby dopłacić z budżetu miasta do remontu pałacu ponad 600 tys. zł. Dlatego zrezygnowałem z dotacji resortu kultury – wyjaśnia Witold Kowalczyk, burmistrz Radzynia Podlaskiego.
W tym roku miasto planowało wyremontować okazałą bramę wjazdową do pałacu z piękną wieżą i niszczejącymi rzeźbami wykonanymi przez śląskiego rzeźbiarza Jana Chryzostoma Redlera. Ministerstwo przyznało 200 tys. zł dotacji do zadania, które miało kosztować 617 tys. zł. Ale do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która za te prace zażyczyła sobie aż 870 tys. zł. Takiego ciężaru miasto by nie uniosło.

Przerywane co pewien czas remonty radzyńskiego pałacu trwają od... kilkudziesięciu lat. Po wielu etapach uratowano ten zabytek przez zupełnym zniszczeniem. Wykonano solidny dach, osuszono i wzmocniono fundamenty. Przed prawie dwoma laty położono elewacje północno-ogrodowe i elewacje wschodnie pawilonu bocznego. Wcześniej minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał 1,7 mln zł wsparcia na remont barokowego pałacu.


Miasto tylko administruje pałacem należącym do Skarbu Państwa. – Co roku przeznaczamy wpływy z najmu pomieszczeń pałacowych na naprawy i utrzymanie zabytku. W tym roku z tego źródła będziemy współfinansować wymianę prawie 40 okien od ul. Jana Pawła II – podkreśla burmistrz. – Ale jak za kilka miesięcy Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim opuści pałac i przeniesie się do nowej siedziby, wtedy nie będziemy w stanie utrzymać pałacu.

O administrowanie pałacem troszczy się również starosta radzyński. – W tym roku nie mamy na ten cel zaplanowanych żadnych środków. Dostaliśmy jedynie dotację wojewody w wysokości 80 tys. zł na wymianę części okien – podkreśla starosta Lucjan Jan Kotwica. I dodaje, że liczy na to, że olbrzymi międzynarodowy koncern B. Brauna, który posiada radzyńską Fabrykę Narzędzi Chirurgicznych, sfinalizuje swoje wcześniejsze zapowiedzi o możliwości utworzenia w pałacu Potockich ośrodka konferencyjnego. Dziś lub jutro podczas rozmów z przedstawicielami koncernu w Radzyniu Podlaskim będzie rozważana ta sprawa.

– Może zbyt pochopnie burmistrz zrezygnował z dotacji ministerialnej. Szkoda że nie zorganizował kolejnego przetargu – uważa tymczasem Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Trzeba było ratować chociaż rzeźby Redlera. Niestety, w Radzyniu Podlaskim brakuje pieniędzy i pomysłu na wykorzystanie olbrzymiego pałacu.

Radzyń Podlaski - wiadomości, artykuły, forum
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!