sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Relikwie z Korfu w cerkwiach woj. lubelskiego

Dodano: 9 sierpnia 2015, 11:47
Autor: Ewelina Burda

Św. Spirydon/  fot. Mat.prasowe
Św. Spirydon/ fot. Mat.prasowe

Relikwie Świętego Spirydona przyjadą do Polski. Również wyznawcy prawosławia z województwa lubelskiego będą mieli szansę je adorować. Relikwiarz ręki świętego odwiedzi m.in. monaster w Jabłecznej oraz cerkwie w Terespolu i Białej Podlaskiej.

Na stałe relikwie przebywają na greckiej wyspie Korfu. W Polsce wylądują 15 sierpnia. – Każde relikwie to przejaw szczególnej łaski Bożej, to żywe świadectwo zmartwychwstania – mówi Piotr Makal z białostockiego stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, które współorganizuje wydarzenie.

– Relikwie Św. Spirydona są w całości przechowywane na wyspie Korfu. Do tej pory zachowują cechy właściwe żyjącemu ciału, są miękkie i ciepłe – dodaje Makal. Do Polski przyjeżdżają pierwszy raz. – Św. Spirydon wśród wyznawców prawosławia jest czczony na równi ze Św. Mikołajem. Wierzymy, że szybko pomaga. Jeżeli ludzie mają życiowe rozterki, zwracają się właśnie do niego- podkreśla członek stowarzyszenia z Białegostoku.

17 sierpnia o godz. 13:30 relikwie  trafią na kilka godzin do cerkwi św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. - Prawdopodobnie sprawowane będzie nabożeństwo ku czci świętego Spirydiona - Akatyst – mówi ks. Marcin Gościk  z bialskiej  parafii prawosławnej.

- W ciągu ostatnich kilku lat postać świętego Spirydona, wielkiego hierarchy Cerkwi Greckiej staje się coraz bardziej znana, czczona i wychwalana przez wiernych prawosławnych na całym świecie, w tym również na gruncie słowiańskim- podkreśla ks. Gościk. - Niezliczone są cuda jakich dokonywał i dokonuje do dnia dzisiejszego. Słynie on z natychmiastowej pomocy. To wielki orędownik i wybawca od wszelkich nieszczęść, niepowodzeń, klęsk i dramatów życiowych- dodaje wikary z bialskiej parafii.  


To nie pierwsze relikwie, które trafiają do Polski dzięki stowarzyszeniu Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego. – Rok temu blisko 100 tys. wiernych pokłoniło się przed relikwiami św. Marii Magdaleny. Ludzie czują potrzebę świętości. Chcą się pomodlić, o coś poprosić, podziękować. Doświadczają wstawiennictwa świętych- uważa Piotr Makal. Oprócz Białej Podlaskiej, relikwie Św. Spirydona odwiedzą jeszcze monastyr w Jabłecznej (16 sierpnia) oraz cerkiew w Terespolu (17 sierpnia, godz. 8:00).

- Zapraszamy nie tylko wyznawców prawosławia,  ale także wszystkich katolików i innych wierzących – zachęca Makal.

Kim był Św. Spirydon?

Święty Spirydon urodził się ok. 250-260 r. na Cyprze. Miał żonę (przedwcześnie zmarła) i córkę. Swoje życie oddał Bogu, został biskupem w Tremituncie. Jak podaje Cerkiew, za cnotliwe życie otrzymał od Boga dar czytania w ludzkich myślach i dokonywania cudów. W 325 r. święty uczestniczył w I soborze powszechnym w Nicei. Bronił na nim czystości dogmatu Trójcy Świętej . Miał uzdrawiać chorych, wskrzeszać zmarłych, zadziwiać życiem pobożnym i skromnym Zmarł około 348 r.

Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 sierpnia 2015 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to jednak prawdziwy swiety ,co napisze zaraz w cudowny sposób znika ja cie p
Rozwiń
Gość
Gość (12 sierpnia 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak to sie te obce wiary pchajom do nas psiajuchy
Rozwiń
Gość
Gość (10 sierpnia 2015 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fiu fiu spirydon niezły magik ,w końcu wziął sie za usuwanie szyderczych komentarzy,ale zapomniał ,że podobno jest rozdział tam czegos od czegoś,a może dalej św. inkwizycja wyłamuje ludziom zęby za jedzenie miesa w piątek?
Rozwiń
Gość
Gość (10 sierpnia 2015 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy na przewóz zwłok potrzebne jest pozwolenie? Jesli tak, to mamy do czynienia z łamaniem prawa.
Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2015 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co na to Duda? Spirydona nie było w Smoleńsku..

Kto tam się znowu pyta ?? miękka pyta ??

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!