wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Rozdadzą 900 komputerów. Trafią do prymusów z biednych rodzin

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 września 2013, 17:41

Komputery trafią do mieszkańców gmin: Wisznice, Jabłoń, Konstantynów, Milanów, Podedwórze, Rossosz,
Komputery trafią do mieszkańców gmin: Wisznice, Jabłoń, Konstantynów, Milanów, Podedwórze, Rossosz,

Mieszkańcy dziesięciu gmin dostaną w prezencie komputery z opłaconym dostępem do Internetu. Sprzęt trafi do niezamożnych rodzin, w których wychowują się prymusi

Projekt "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu gmin partnerskich północnej Lubelszczyzny” będzie realizowany od tej jesieni do końca października 2015 r. Dzięki niemu do rozdysponowania będzie ponad 1100 zestawów komputerowych. Ok. 900 z nich (z opłaconym Internetem) trafi do gospodarstw domowych. Pozostałe posłużą wszystkim mieszkańcom w publicznych punktach dostępu do Internetu. Projekt jest wart ok. 8,4 mln zł. Bierze w nim udział dziesięć samorządów z Podlasia.

Samorządy nie muszą dopłacać do przedsięwzięcia z własnego budżetu. Koszty w większości pokrywa Unia Europejska, resztę budżet państwa.

– Nie byliśmy zwolennikami takich projektów, kiedy trzeba było wnosić wkład własny. Wiele samorządów podzielało to stanowisko i pieniądze nie były wykorzystywane – mówi Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice, która jest liderem projektu. – Ktoś na szczeblu rządowym podjął jednak decyzję, że wkład własny nie będzie potrzebny. Efekt? Zgłoszonych wniosków było dziesięć razy więcej niż pieniędzy. My jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że będziemy realizować projekt.

Komputery trafią do niezamożnych domów, w których wychowują się najzdolniejsi uczniowie, uczęszczający do klas IV–VI szkoły podstawowej lub do gimnazjum. Gminy jeszcze tej jesieni ogłoszą dokładne kryteria.

– Nabór wniosków planujemy na koniec tego roku być może jeszcze w listopadzie. Najpierw musimy zająć się przygotowaniem dokumentacji przetargowej. W każdej gminie spotykamy się już z ośrodkami pomocy społecznej. Ich pracownicy mają myśleć nad tym, które rodziny będą mogły dostać komputery – mówi Dragan.

Analogiczny projekt realizuje już gmina Drelów. Z tą różnicą, że ta gmina musiała jeszcze wnieść wkład własny (270 tys. zł). Tej jesieni do jej mieszkańców trafi ponad 300 komputerów z opłaconym Internetem. W gminie jest ok. 1200 gospodarstw, więc w projekcie weźmie udział średnio co czwarty dom. Wnioski od mieszkańców były przyjmowane wiosną. Wszystko poszło sprawnie. – Największy odzew był wtedy, gdy na naszą prośbę informację o naborze zaczęli przekazywać proboszczowie parafii – przyznaje Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. – Mogę ten sposób polecić.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!