sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Rzeka pożera skarpę

Dodano: 25 lutego 2002, 17:23

Obok Kostomłot Bug systematycznie pochłania co rok po kilka metrów kwadratowych brzegu. Rwący nurt na zakręcie rzeki podmywa fragmenty skarpy.

Istnieje obawa, że z czasem może nawet zmienić koryto i odciąć od Polski kilka gospodarstw. Mikołaj Gryszko, sołtys wsi Kostomłoty powiedział nam, że w czasach PRL obok jego miejscowości brzegi były zabezpieczane faszyną, która porosła trawą i ustabilizowała grunt. Od wielu lat jednak brakuje prac umacniających nabrzeża granicznej rzeki.
– Co roku zawala się skarpa. Już kilka wierzb wpadło do rzeki. Obecnie najgorzej jest na polach dwóch gospodarzy. Strach tam podjechać traktorem albo kombajnem, gdyż maszyna może wpaść do Bugu. Nawet wędkarze, co roku zmieniają trasę ścieżki biegnącej po polu, aby nie narażać życia zbyt blisko skarpy. W dole jest bardzo głęboka toń – mówi Mikołaj Gryszko.
Powiadamiający nas o tym problemie Janusz Szostakiewicz, konserwator przyrody, powiedział, że wspólnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Lublinie przygotowuje wnioski w sprawie zabezpieczenia skarpy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24