wtorek, 28 marca 2017 r.

Biała Podlaska

Safet Terzić

Dodano: 23 kwietnia 2002, 16:52

Jest uznanym w wielu krajach mistrzem szachowym. Obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej z powodzeniem prowadzi koło szachowe odnoszące sukcesy.

Urodził się 59 lat temu w rodzinie muzułmańskiej w Zenicy blisko Sarajewa (centralna Bośnia). Mówił jednak językiem serbskim. Ukończył budowę maszyn i matematykę na uniwersytecie w Sarajewie. Jako inżynier-metalurg po studiach pracował w hucie i mieszkał w Zenicy. Już od ósmego roku życia grał w szachy, czego nauczył się od ojca kierującego szachowym klubem sportowym. Później występował w jugosławiańskiej lidze szachowej i grał jako bramkarz II-ligowej drużyny piłki ręcznej. Po zwycięstwach w wielu turniejach otrzymał od międzynarodowej federacji FIDE kategorię mistrza.
Od prawie 30 lat przyjeżdżał do Polski na spotkania szachowe. Występował m.in. w Krakowie, Katowicach, Białymstoku, Polanicy i Augustowie. Grał także w Janowie Podlaskim, gdzie właśnie poznał swoją żonę, która do wiosny 1992 r. mieszkała w Jugosławii. Kiedy zaczęła się wojna domowa, S. Terzić wywiózł ją z 13-letnią córką do Polski. Gdy w 1993 roku trafił na turniej do Gdańska, dowiedział się, iż nie może już powrócić do Bośni okrążonej ze wszystkich stron przez serbskie i chorwackie wojska. Polskie i niemieckie gazety przedstawiały go jako mistrza-szachistę, który deklarował się jako niepraktykujący muzułmanin.
Później pracował w Niemczech. Zajmował się budowaniem, sprzątaniem i po pracy nauczaniem matematyki. Grał też w różnych turniejach szachowych. Kiedy w 1997 r. przyjechał do żony w Białej Podlaskiej, zaczął pracować w bialskim Młodzieżowym Domu Kultury. W 1978 roku zajął II miejsce w Bośni i Hercegowinie w szachach. Przez 8 lat był trenerem bośniańskiej drużyny.
Uważa się za "misjonarza” szachów. Przed dwoma laty wygrał z arcymistrzem Polski Bartłomiejem Macieją. Pół roku temu zwyciężył w szybkim turnieju w Niemczech. Jego kilku uczniów z bialskiego MOK znajduje się w czołówce województwa w szachach, zostali zakwalifikowani na Mistrzostwa Polski Juniorów. Pragnie w Białej Podlaskiej utworzyć klub szachowy. Po latach wrócono mu mieszkanie w Bośni. Choć ma bośniańskie obywatelstwo, stara się też o polskie. Jego córka studiuje na III roku turystyki w Warszawie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24