środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Służba Celna rozdaje. Podrabiane kurtki trafią do potrzebujących

Dodano: 21 września 2015, 19:00
Autor: Ewelina Burda

Kurtki i chustki trafią do  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Kalince (gm. Jabłoń). To towary które służba celna skonfiskowała kilka lat temu w Tomaszowie Lubelskim/ fot.E.Burda
Kurtki i chustki trafią do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Kalince (gm. Jabłoń). To towary które służba celna skonfiskowała kilka lat temu w Tomaszowie Lubelskim/ fot.E.Burda

W 2013 roku służba celna w Tomaszowie Lubelskim zatrzymała podrobioną odzież. W poniedziałek kurtki i chustki trafiły do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Kalince (gm. Jabłoń).

W sumie to 99 kurtek zimowych i 120 damskich chustek. – Zostały ujawnione w 2013 roku przez celników w Tomaszowie Lubelskim. Na towarze umieszczony był zastrzeżony znak towarowy bez zgody właściciela - mówi inspektor Piotr Gajek, zastępca dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W związku z naruszeniem przepisów prawa własności przemysłowej sąd postanowił o przepadku towaru na rzecz skarbu państwa. – Natomiast właściciel znaku towarowego wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie towaru na rzecz jednostek świadczących pomoc potrzebującym – podkreśla inspektor Gajek. – Warunkiem było usunięcie znaku towarowego – dodaje zastępca dyrektor bialskiej Izby Celnej.

Z kurtek i chustek skorzystają podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Kalince oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

– Dla nas przypada 120 damskich chust oraz 54 kurtki. Bardzo się przydadzą, bo zwykle naszym podopiecznym kupujemy ubrania bardzo tanie albo używane. Bo większość osób nie ma zbyt wysokich dochodów-przyznaje Andrzej Kośmider dyrektor placówki w Kalince. W sumie, dom otacza opieką  92 niepełnosprawnych.

– Kurtki przydadzą się podczas naszych wyjazdów. Bo to ułatwi nam dopilnowanie grupy, jeżeli będą mieli jednakowe kurtki, wszystkich będzie można ogarnąć – tłumaczy Kośmider. Z kolei bialski MOPS otrzyma 45 kurtek. – Trafią do osób, które korzystają ze świadczeń pomocy społecznej i są w trudnej sytuacji finansowej- potwierdza Bożena Szyc, zastępca dyrektora MOPS.- Czasami we wnioskach o świadczenie, ludzie piszą, że potrzebują jakąś odzież. Zawsze musimy to zweryfikować, przeprowadzić wywiad środowiskowy- dodaje Szyc. 

– Zbliża się okres zimowy. Liczę, że kurtki posłużą bezpośrednio, tym którzy ich potrzebują, a nie stać ich na kupno odzieży – mówi z kolei prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. – To nie jest jednorazowa akcja, miasto współpracuje z Izbą Celną już od lat. Wcześniej również miejskie jednostki pozyskiwały w ten sposób towary, które służyły potrzebującym – przypomina prezydent.

Rzeczywiście, ostatni raz w grudniu 2012 roku Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej blisko 800 dziecięcych sweterków, które kilka lat wcześniej zatrzymano  na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. – Dosyć często zatrzymujemy tego typu towar, w tym roku ujawniliśmy już blisko 15 tys. sztuk podrabianych towarów – przyznaje inspektor Piotr Gajek. – Natomiast nieodpłatne przekazanie na rzecz potrzebujących odbywa się w tym roku po raz pierwszy-dodaje zastępca dyrektora.

W sumie, od stycznia tego roku celnicy w Białej Podlaskiej skonfiskowali ponad 4,2 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Ujawnili też blisko 13,6 tys. litrów alkoholu. Zatrzymali  ponad 650 kilogramów bursztynu. W pierwszym półroczu tego roku dzięki Izbie Celnej w Białej Podlaskiej do budżetu państwa trafiło 1 mld 392 mln zł.

Czytaj więcej o: celnicy Służba Celna
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 września 2015 o 15:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W końcu jakaś mądra decyzja. Wszystkie konfiskowane "fanty" powinni rozdawać potrzebującym. Ja chętnie przyjmę flaszeczkę koniaczku :)
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2015 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
brawo celnicy z Tomaszowa Lubelskiego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!