piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Sponsorzy działają z ukrycia

  Edytuj ten wpis

Dwie tony żywności wydaje każdego tygodnia grupa charytatywna przy bialskiej parafii św. Anny. Darczyńców nie brakuje, choć w obawie przed fiskusem nie chcą podawać nazw swoich firm. Mówią, że prawo nie sprzyja głodnym, bo najbezpieczniej nadwyżkę żywności wyrzucić.

Kazimierz Jankowski, kierownik grupy charytatywnej, nie ukrywa problemu. - Około 140 osób z naszej parafii przychodzi po darmowy chleb. Raz w tygodniu dajemy najuboższym mleko w proszku, kasze, makarony, serki twarde i topione, ryż, śledzie, olej, masło i cukier. Nasi darczyńcy - piekarnie, hurtownie i sklepy - chcą zostać jednak anonimowi. Ich właściciele boją się, że mogą podzielić los słynnego już piekarza z Legnicy, który zbankrutował, bo za darowane bezrobotnym pieczywo musiał zapłacić gigantyczne podatki.
Doktor Riad Haidar, przewodniczący Komisji Społecznej Rady Miasta nie ukrywa, że oburza go istniejące prawo, które nie zwalnia z podatku dochodowego i VAT ofiarodawców chleba i innych produktów dla ubogich. - Mimo obietnic przed wyborami, politycy nie śpieszą się ze zmianą prawa. Głodni żebrzą o złotówkę, aby kupić chleb. Tymczasem nadmiar pieczywa jest często wyrzucany na śmietnik. Do czego to prowadzi? - ubolewa Haidar.
Ks. kanonik Zbigniew Bieńkowski, proboszcz parafii św. Anny dodaje, że istotna jest też pomoc Unii Europejskiej. Za pośrednictwem Caritasu parafia otrzymuje dary w opakowaniach oznaczonych symbolami UE. Jest tam m.in. cukier, olej i tłuszcz.
- Niestety, ludzie niezaradni i biedni krępują się poprosić o pomoc - mówi ks. Bieńkowski. I po chwili kieruje do stolika z wykazami obdarowanych ponad 80-letnią kobietę. Stała z boku i krępowała się podchodzić po dary.
- Bardzo dziękuję parafii i księdzu za pomoc. Wstydzę się. Nie chcę, aby ludzie widzieli, jak odbieram dary - mówi nam staruszka, która przyszła do kościoła o zmierzchu.
Ale jest także druga strona medalu. Sporo darmowej żywności trafia do rodzin patologicznych, z problemem alkoholowym, błękitnych ptaków. Wielu z nich jest przekonanych, że pomoc im się należy i koniec. Żadnej wdzięczności.
Pytany o wdzięczność obdarowanych ksiądz kanonik nie ukrywa, że przydałaby się pomoc choćby przy uprzątnięciu z liści placu parafialnego. Systematycznie pomaga zaledwie osiem osób. Mało, mogliby pomóc także inni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!