piątek, 22 września 2017 r.

Biała Podlaska

Sprawdzajcie za darmo

Dodano: 11 maja 2003, 21:46
Autor: Beata Malczuk

Za ocenę prac maturalnych powinniśmy dostać pieniądze – twierdzą nauczyciele. Ale zatrudniające je samorządy rzadko doceniają ten dodatkowy wysiłek.

Stanowisko władz Białej Podlaskiej w tej sprawie jest jasne: prawo nie przewiduje dodatkowej zapłaty i nie otrzymają jej bialscy nauczyciele. – Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z lutego tego roku nie pozostawia wątpliwości – mówi Rudolf Somerlik, dyrektor Gabinetu Prezydenta. – Wnosi ono poprawki do Karty nauczyciela i poprzedniego rozporządzenia płacowego. Nauczycieli obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Pensum wynosi 18 godzin i dyrektor może w ramach obowiązków przydzielić zajęcia, za które nie przysługuje odrębna zapłata.
– Ja nie zapłacę, inne szkoły w mieście też chyba nie. Nie podoba mi się to, ale co mam zrobić – przyznaje Michał Kiryluk, dyrektor ZSE w Międzyrzecu Podlaskim. Podobnie jak samorządowcy z Białej Podlaskiej podpiera się uzasadnieniem ministra.
Ale w ubiegłym roku bialskim nauczycielom zapłacono za matury. – Jesienią, z opóźnieniem, po naszej interwencji – przypomina Teresa Sidoruk, prezes oddziału ZNP w Białej Podlaskiej.
Związek nie zgadza się z interpretacją samorządu. – To jest dodatkowa praca, ale wygląda na to, że społeczna praca – twierdzą i uzasadniają, że w ramach 40 godzin w tygodniu nauczyciel sprawdza zeszyty i klasówki, przygotowuje się do lekcji, jeździ z uczniami na wycieczki, spotyka z rodzicami. Zauważają też, że prawo nie zabrania, aby za matury samorządy zapłaciły z własnych środków, niekoniecznie z subwencji.
Za to nauczyciele z czterech ponadgimnazjalnych szkół z powiatu radzyńskiego mogą spać spokojnie. Radni docenili ich trud. W zeszłym roku ustalili, ile przypadnie zaangażowanym w pracę przy maturach. I tak, sprawdzającym wypracowania z języka polskiego – za każde po 18 zł i 24 grosze. Za pozostałe przedmioty połowę tej stawki. Za ustne egzaminowanie będą liczone godziny nadliczbowe. – Myślę, że już przy następnej wypłacie nauczyciele dostaną pieniądze – przypuszcza Jerzy Popek, kierownik Wydziału Spraw Społecznych w radzyńskim starostwie. Fundusze na ten cel wygospodarowano w ramach subwencji oświatowej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!