środa, 26 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Świat w stylu retro

Dodano: 28 marca 2002, 15:11

W zabytkowej kamieniczce na ulicy Brzeskiej w Białej Podlaskiej mieści się Galeria staroświecka. Gromadzi skarby przeszłości, pamiątki po tych, co dawno odeszli.

W galerii, która przypomina salon dworku znajduje się wiele zabytkowych mebli. Przeważnie z XIX wieku. Stary magnacki kufer, stół z początku minionego stulecia to tylko niektóre sprzęty składające się na wyposażenie tego miejsca. W głębi ślady sztuki ludowej. Odrestaurowany kredens chłopski. Wyeksponowano także ręcznie robione dywany, kilimy małopolskie, kapy żakardowe, firanki i obrusy wykonane na szydełku bądź na kołkach oraz gobeliny.
Wszystko to cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi. Często kupują tu różne sprzęty, aby nadać nietypowy wygląd pomieszczeniom w swych domach. W galerii można spotkać również naczynia szklane oraz piękną porcelanę z XIX wieku. Uwagę zwraca lustro o owalnym kształcie oraz grafiki ścienne. Wszystkie detale architektoniczne są utrzymane w dawnym stylu. Atmosferę stwarza biedermaeirowy kominek, wykonany obecnie, ale z dawnych materiałów. O wystrój i wyposażenie dba właścicielka galerii Danuta Andrzejuk oraz jej córka Diana. Wspiera je Paweł Kościuczuk, współtwórca galerii i renowator antyków. Obie panie są kolekcjonerkami staroci, potrafią w każdym zapomnianym sprzęcie znaleźć jego prawdziwą duszę. Ich pasja do starych mebli jest tak wielka, że zajmują się również renowacją antyków.
- Czujemy się potrzebni. Galeria bowiem nie ogranicza się tylko do działalności komercyjnej, ale również współpracuje z muzeami i szkołami. Przychodzą do nas wycieczki. Szkoły wypożyczają eksponaty na akademie. Nawiązaliśmy kontakt z muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - mówi o swojej działalności Danuta Andrzejuk. Dodaje, że galeria zobowiązała się do nadania pokojom w sienkiewiczowskim dworku wystroju wnętrz z czasów dzieciństwa pisarza. Galeria Staroświecka to miejsce specyficzne. Ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24