piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Światełko w tunelu: bezpieczniej na torach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2008, 17:28

Będzie bezpiecznej na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Interweniowaliśmy w sprawie przejazdu w Porosiukach.

O sprawie pisaliśmy w czerwcu, chodzi o zmodernizowane perony dworcowe na podlaskim fragmencie trasy E-20, które są tak wysokie, że zasłaniają kierowcom przejeżdżającym przez pobliski przejazd widok na tory. Jeden z dyrektorów firmy prowadzącej prace modernizacyjne tłumaczył wówczas, że to specjaliści wyliczali parametry przejazdu i wszystko jest dobrze.

Tymczasem ludzie korzystający z przejazdu w Porosiukach narzekają. - Jechaliśmy skodą do Porosiuk, trzeba było przejechać przez tory. Ze swojego miejsca pasażera widziałem, że nowo wzniesione perony ograniczają kierowcy widoczność.

Z wysokości fotela samochodu osobowego nie widać, czy nie nadjeżdża pociąg. PKP powinno to uwzględnić i zadbać o poprawę widoczności na przejeździe w Porosiukach - uważa Zbigniew Makaruk z Białej Podlaskiej.

- Coraz więcej mieszkańców okolicznych miejscowości korzysta z tego przejazdu. Po modernizacji podlaskich odcinków torów pociągi będą jeździły szybciej i zrobi się bardzo niebezpiecznie. Musimy walczyć, aby był to strzeżony przejazd. Potrzebna jest też poprawa widoczności przy dojeździe do torów - uważa Krystyna Kuśmierczyk, sołtys wsi Jaźwiny.

Dwaj pracownicy bialskiego Urzędu Gminy pokonywali dwa dni temu sporne miejsce. - Opadająca skosem siatka odgradzająca peron od szyn zasłania mi widoczność. Nie mogę stwierdzić, czy coś szybko po torach nie nadjeżdża - mówi siedzący za kierownicą Józef Bilko, który podjechał do przejazdu od strony Białej Podlaskiej i zatrzymał się tuż przed linią kolejową.

Gdy urzędnicy zawrócili za przejazdem i skierowali się ku miastu od strony Jadźwin, sytuacja się powtórzyła. - Trzeba bardzo wytężać wzrok, spodziewając się pociągu jadącego od strony Międzyrzeca. Zza wysokiego peronu nie widzę, czy nie pędzi tamtędy pośpieszny - dodaje.

- Poza tzw. krzyżem św. Andrzeja ustawionym przed przejazdem nie ma innych dodatkowych znaków - pulsujących świateł czy sygnalizacji dźwiękowej - dziwi się Grzegorz Głuch.

Ale nasza interwencja poskutkowała!
- Przejazd będzie miał sygnalizację dźwiękową i półrogatki. PKP czyni starania, by poprawić bezpieczeństwo na tym przejeździe. Jeśli się uda, przejazd w Porosiukach będzie zmodernizowany do końca października - wyjaśnia Monika Sroka, pełniąca obowiązki rzecznika spółki PKP Energetyka w Warszawie, która przyznaje, że po serii tragicznych wypadków na niestrzeżonych przejazdach kolejowych w kraju, działania modernizacyjne będą przyśpieszone.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!