czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Świetlica socjoterapeutyczna powinna być w każdej szkole

  Edytuj ten wpis

• Jak wygląda praca pedagoga szkolnego?

- Na początku roku każdy pedagog diagnozuje środowisko szkolne. Na podstawie ankiet i obserwacji ustala potrzeby i w odpowiedzi na nie tworzy, a następnie realizuje, programy profilaktyczne, służące m.in. zapobieganiu przemocy. Uświadamiamy uczniom przede wszystkim, czym jest przemoc i dlaczego powstaje, bo może ona mieć różne źródła. Wynika z lęków, frustracji, zaburzonej komunikacji. Jest nieodłącznym elementem współczesnego życia. Poza tym, oprócz przeprowadzania zajęć grupowych, pracujemy indywidualnie z uczniami, którzy tego wymagają.
• Jak przebiega przystosowywanie się pierwszoklasistów do nowego środowiska. Czy sprawiają kłopoty wychowawcze?
- Po reformie szkolnictwa wszystkie problemy wychowawcze przeszły wraz z klasami starszymi ze szkoły podstawowej do gimnazjum. Przenoszą się także do nas. Przychodzący do naszej szkoły uczniowie są jeszcze mało dojrzali i często zachowują się nieodpowiedzialnie. Uważają, że dużo im można. Nie przestrzegają statutu szkoły, mimo że od razu są z nim zapoznawani. Wagarują. Trzeba z nimi pracować nawet nad elementarnymi zasadami kultury.
• Jeden pedagog podoła wszystkiemu?
- Ideałem byłaby sytuacja, że w każdej szkole działa świetlica socjoterapeutyczna z pedagogiem i psychologiem. Ale chyba naszych władz na to nie stać.
• Z jakimi problemami przychodzą do Pani uczniowie?
- Są one bardzo różnorodne. Związane z życiem osobistym, emocjonalne, rodzinne połączone z przemocą i alkoholizmem. Dochodzą do tego też kłopoty wynikające z dysgrafii i dysleksji. To jest duża szkoła i nie brakuje problemów. Wsparcie rodziców jest konieczne. Nie wyobrażam sobie, żeby ich nie było, jeżeli coś się dzieje z dzieckiem.
• Co można poradzić rodzicom?
- Nie ma gotowych recept. Każdy przypadek jest indywidualny. Ważne jest jednak, aby rodzice chcieli i potrafili rozmawiać z dziećmi na co dzień. Tego często brakuje w rodzinach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!