czwartek, 25 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Święto dęciaków

Dodano: 16 maja 2002, 16:58

Kwartet klarnetowy; od lewej Jacek Dziołak, Judyta Lubańska, nauczycielka Elżbieta Robak, Magda Sawi
Kwartet klarnetowy; od lewej Jacek Dziołak, Judyta Lubańska, nauczycielka Elżbieta Robak, Magda Sawi

Po niedawnym otrzymaniu wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia w Zgierzu, bialski kwartet klarnetowy broni swojej dobrej pozycji w czołówce krajowej w trwającym obecnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Białej Podlaskiej VI Podlaskim Konkursie Instrumentów Dętych.

W bialskiej imprezie rozpoczętej wczoraj, a kończącej się w sobotę, bierze udział ok. 120 uczniów i 16 zespołów kameralnych ze wschodniej Polski od Przemyśla po Suwałki oraz ze szkół warszawskich. Waldemar Maciej Robak, pomysłodawca i koordynator podlaskich regionalnych konkursów "dęciaków”, zarazem dyrektor bialskiej PSM nie ukrywa, że jest to poważne zadanie nie tylko organizacyjne, ale i artystyczne. Bez wsparcia znakomitych muzyków z warszawskiej Akademii Muzycznej, którzy tradycyjnie co roku kilkakrotnie przyjeżdżają na Podlasie trudno byłoby nawet pomarzyć o takim przeglądzie służącym popularyzacji instrumentów dętych wśród młodzieży oraz stworzeniu możliwości zdrowej rywalizacji pomiędzy uczniami.
- Komisja artystyczna, w której zasiadają znakomici muzycy-pedagodzy, jest gwarancją rzetelnej i obiektywnej oceny uczestników, jak również celnych wskazówek dydaktycznych i wykonawczych - mówi Waldemar M. Robak.
Jury przewodniczy flecistka prof. Elżbieta Dastych-Szwarc z AM Warszawa, ponadto zasiadają w nim: puzonistka prof. Magdalena Zawadzka (AM Gdańsk), klarnecista adiunkt Romuald Gołębiowski (AM Warszawa), waltornista adiunkt Edward Daniecki (AM Warszawa) i saksofonista st. wyk. Krzysztof Herder (AM Warszawa).
Znani w kraju muzycy podczas bialskiego przeglądu występują także w imprezach towarzyszących konkursowi. Wczoraj wystąpił kwartet stroikowy "Arundo”, a dziś o godz. 19.30 w PSM będzie grać Warszawski Kwartet Saksofonowy, w którym wystąpią: Jan Kohut (saksofon sopranowy), Paweł Gusnar (saksofon altowy), Andrzej Gozdecki (saksofon tenorowy), Bronisław Zawaliński (saksofon barytonowy). Cena wstępu na ten koncert wynosi 8 zł. Bezpłatnie można przysłuchiwać się przesłuchaniom - dziś: uczniów klas klarnetu i oboju o godz. 10 i o godz. 15.30, podczas których wystąpi wspomniany, nagradzany kwartet klarnetowy prowadzony przez Elżbietę Robak. Jutro o godz. 9.30 odbędą się przesłuchania klas trąbek, puzonów i rogów, a o godz.15 zaś odbędzie się koncert laureatów. Kogo w tym roku nagrodzą i wyróżnią renomowani muzycy?
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24