czwartek, 30 marca 2017 r.

Biała Podlaska

Szczepione lisy

Dodano: 23 maja 2002, 15:13

Lisy żyjące w podłukowskich lasach są coraz mniej zagrożone wścieklizną.

Po akcji szczepienia, jaką przeszły powinny być odporne na tą chorobę przez rok. Ostatecznie wynik szczepień potwierdzi kontrolny odstrzał lisów, jaki planowany jest w najbliższym czasie.
Powiat łukowski był ostatnio szczególnie zagrożony wścieklizną. Tylko w tym roku ogniska wścieklizy występowały w Łukowie, Aleksandowie, Jeziorach i Gołowierzchach. W kwietniu wściekłe lisy pojawiły się w Kolonii Bystrzyckiej, Sięciaszce i Zabielu. Zdaniem powiatowego lekarza weterynarii Leszka Mioduskiego winę za ostatnią falę wścieklizy ponosi pojawiajaca się wraz z wiosną cieczka u samic. Wzrasta też populacja lisów w powiecie łukowskim, w 1999 roku żyło ich około 200, teraz jest już około 500.
Na lasy zrzucono z czterech samolotów 26 tysięcy kostek o smaku i zapachu ryby ze szczepionką. Szczepienie takie zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Na każdy kilometr kwadratowy lasów, zagajników, pół, łąk spadało średnio 20 dawek szczepionki.
Jak nam powiedział zastępca łukowskiego nadleśniczego Andrzej Decka, nie wszystkie kostki zjadły lisy: - Wiele z nich zjadły dziki, psy i koty - mówi A.Decka.
O tym, czy szczepienie było skuteczne będzie można się przekonac dopiero po kontrolnym odstrzale lisów. Zwłoki zwierząt mają być poddane specjalistycznym badaniom. O ostatecznym końcu walki z wścieklizną będzie można mówić pod warunkiem, że po miesiącu od końca szczepienia nie będzie kolejnych przypadków wściekłych lisów.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24