czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Szef PSL w Lubelskiem: Mamy epidemię, a rząd śpi. Gdzie jest minister rolnictwa?

Dodano: 29 września 2016, 17:51
Autor: Ewelina Burda

- Potrzebne jest zdecydowane działanie, a minister rolnictwa śpi -  tak sytuację związaną z ASF skrytykował w czwartek w Leśnej Podlaskiej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W powiecie bialskim jak dotąd stwierdzono pięć ognisk ASF, w tym cztery w Droblinie (gm. Leśna Podlaska).

Działacze PSL przyjechali tu w związku z odkryciem kolejnych ognisk ASF. - Chodzi o sytuację rolnictwa w całym kraju. Mamy 22 ogniska AF. To epidemia, która powoduje nieodwracalne straty w produkcji  rolnej i hodowli trzody chlewnej. Grozi nam utrata rynków zbytu - podkreślał szef PSL. - Minister rolnictwa śpi. Nie widzimy go w terenie, ani w Sejmie. A potrzebne jest zdecydowanie działanie. Pani premier powinna stanąć na czele zespołu, który podejmie autentyczną walkę z ASF - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Za mało ubojni

Jego zdaniem potrzeba dodatkowych zakładów do skupu interwencyjnego przerośniętych tuczników, których nie sprzedano w związku z ASF oraz pomocy finansowej dla rolników i samorządów. - Będziemy też zabiegać o interwencję ustawową. Albo będzie konkretne działanie, albo polskie rolnictwo zbankrutuje. Jako opozycja będziemy wzywać codziennie rząd do działania, liczymy też na interwencję w Brukseli - zaznaczył polityk PSL.

Jak dotąd wyznaczono tylko jeden zakład (w Kosowie Lackim) do skupu interwencyjnego tuczników. Zwożone są tam z trzech województw. Z powiatu bialskiego transportem pojechało tam na razie ok 1,5 sztuk świń. - Tymczasem szacujemy, że w całym powiecie bialskim jest obecnie ok. 10 tys. sztuk do natychmiastowego zdjęcia - podkreśla Mariusz Filipiuk, starosta bialski, który wskazał już ministerstwu dwa kolejne zakłady gotowe są do skupu.

Przypomnijmy, że w zakładach wieprzowina będzie przerabiana na konserwy, które trafią do różnych instytucji publicznych, m.in. do wojska.

- Dzisiaj trzeba zahamować rozlewanie się ASF na całą Polskę, a tym których to dotknęło należy wskazać zakłady, które skupią tuczniki i zapłacą rolnikom. Wielkiej filozofii tu nie ma - zauważa prezes PSL.  

"Hoduję 2 tys. świń rocznie"

Najgorsza sytuacja jest właśnie w gminie Leśna Podlaska, gdzie w czwartek działacze PSL spotkali się m.in.  z hodowcami trzody. - Rocznie hoduję 2 tys. sztuk. Teraz mam do zdjęcia 400 sztuk. Sytuacja jest podbramkowa. Od 40 dni, od kiedy wystąpiło pierwsze ognisko, nic się nie dzieje. Ludzie w rządzie, których przecież wybraliśmy, nie rozumieją powagi sytuacji. Żaden zakład nie chce odebrać naszych świń - mówi Andrzej Stańczuk, rolnik z Bordziłówki Starej w gm. Leśna. - Brakuje nam wspólnych procedur, wspólnego budżetu centralnego i określenia za co, kto odpowiada. Trzeba natychmiast podjąć decyzję i zdjąć przerośnięte sztuki i doprowadzić do dobrostanu - podkreśla Paweł Kazimierski wójt gminy Leśna Podlaska. - Jestem w stałym kontakcie z lekarzem powiatowym weterynarii i radykalne decyzje mają lada dzień zapaść. Najprawdopodobniej wybite będą wszystkie świnie w gospodarstwach w Droblinie, by wirus nadal się nie rozprzestrzeniał - stwierdza na koniec wójt.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska obszarem zagrożenia objęła cały powiat bialski. Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii zabroniony jest wwóz i przewóz świń na tym terenie.

Użytkownik niezarejestrowany
ludzik
?
(101) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 września 2016 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość (dzisiaj o 14:24) ten europejski to wygląda jak piąte dziecko stróża A jak ma wyglądać? To normalny człowiek jest. Jakby się wystroił to dopiero by było gadane,. Co za narod tak źle i tak nie dobrze......
Rozwiń
ludzik
ludzik (30 września 2016 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
no nie wiem,ale hetman  tak patrząc po gębie ,prowadzi zbyt hulaszczy tryb  zycia w tej bruxeli ,a przecie wiadomo,że to dla dobra ojczyzny to czyni ,chla i murzynki rozprawicza ,jak to chłopek roztropek
Kiedy on jest w Brukseli jak ja Go widzę calymi tygodniami na Lublinie. Dość często gości u Marszalków a jezęli nie wchodzi do budynku to krązy wokół i wywołuje soich "halabartników" i ustawia.
Rozwiń
?
? (30 września 2016 o 16:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co zrobił starosta ? AFS jest u niego.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten europejski to wygląda jak piąte dziecko stróża
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no nie wiem,ale hetman tak patrząc po gębie ,prowadzi zbyt hulaszczy tryb zycia w tej bruxeli ,a przecie wiadomo,że to dla dobra ojczyzny to czyni ,chla i murzynki rozprawicza ,jak to chłopek roztropek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (101)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!