niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Szkolny hotel robi za miejski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2002, 14:48

Łosice nie mają hotelu. Z konieczności funkcje tę pełni miejscowa bursa szkolna. Uprzywilejowani, jak na placówkę oświatową przystało, są nauczyciele i uczniowie.

Około 1500 osób uczy się w łosickich szkołach ponadgimnazjalnych. Z tego ponad połowa, zwłaszcza uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, jest spoza Łosic. Czasami mają oni do przebycia nawet po kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Dlatego specjalnie dla nich utworzono bursę szkolną z ponad setką miejsc. Obecnej zajętych jest tylko około czterdziestu. Liczba ta drastycznie zmalała w stosunku do lat ubiegłych i nadal spada. - Myślę, że jedną z przyczyn jest postępujące zubożenie wsi. Codzienne dojazdy do szkoły, czasami bardzo dalekie, dla niektórych osób są jednak tańsze niż opłacenie zakwaterowania w bursie, które wynosi miesięcznie około 150 zł z pełnym wyżywieniem - mówi dyrektor bursy Henryk Hawryluk.
Placówka oferuje bardzo dobre warunki lokalowe. Do dyspozycji są pokoje dwu, trzy i czteroosobowe, poza tym świetlica ze sprzętem audio video, klub, pokoje do cichej nauki, a także siłownia i boisko sportowe. Młodzież może też liczyć na opiekę doświadczonej kadry pedagogicznej. Ponadto pracownicy bursy są w stanie pomóc wychowankom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej w uzyskaniu środków na pokrycie kosztów pobytu z ośrodka pomocy społecznej oraz innych źródeł.
Istnieje tutaj także schronisko młodzieżowe, które powinno funkcjonować wyłącznie w wakacje, ale z uwagi na dużą liczbę wolnych miejsc jego działalność została rozciągnięta na cały rok. Z uwagi na brak w Łosicach hotelu, jest to praktycznie jedyne miejsce gdzie podróżni mogą przenocować. Można wynająć pokoje trzy, dwu i jednoosobowe z oddzielną łazienką. W pokojach czteroosobowych łazienka jest wspólna. Dla młodzieży szkolnej oraz nauczycieli opłata za nocleg wynosi 10 zł, a pozostałe osoby płacą 15. Jest także możliwość korzystania przez gości z obiadów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!