niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Co drugi uczeń był świadkiem lub doświadczył przemocy, co trzeci sięga po alkohol, a w szkołach rządzi "fala”.

Że w szkołach narasta agresja fizyczna i psychiczna potwierdziły badania przeprowadzone we wszystkich bialskich gimnazjach przez Zofię Trocewicz, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, z pomocą studentów pedagogiki resocjalizacyjnej UMCS. Pod koniec minionego roku ankieterzy dotarli do uczniów II klas.
- Najbardziej zaniepokoiło mnie, że aż 55 proc. gimnazjalistów potwierdziło, że w ich klasach dochodzi do agresji fizycznej - mówi dyrektor Trocewicz. - Na agresję psychiczną wskazało aż 60 proc. O agresywnych zachowaniach dziewcząt mówiło 30 proc. uczniów. Co gorsza - aż ponad 30 proc. ankietowanych było świadkami agresywnych zachowań chłopców wobec dziewcząt. Co czwarta osoba wskazała na istnienie "fali”.

Wiele osób przyznało się też do chodzenia na wagary. - Trzeba nam, specjalistom, jak najszybciej zająć się tymi problemami - mówi Zofia Trocewicz.
34 proc. gimnazjalistów wyznało, iż sięga po alkohol, 16 procent po papierosy oraz 2 proc. po narkotyki. Młodzi tłumaczą, że robią to głównie dla towarzystwa, gdyż wstydzą się odmówić kolegom. Piją lub palą, bo tego wymaga grupa. Ale co dziesiąta osoba przyznała, że zaważył o tym brak celu w życiu.
Niepokoi też uzależnienie od komputerów. Co trzeci gimnazjalista przyznał, że przed monitorem spędza ponad 20 godzin tygodniowo.

Obraz bialskich gimnazjów nie rysuje się jednie w czarnych barwach. Zwłaszcza jeśli chodzi o wybór celów życiowych oraz wartości. Zdecydowana większość ankietowanych podkreśliła, że w ich życiu ważna jest religia i praktyki religijne (tylko 13 proc. neguje ich rolę). Wielu uważa, że bardzo cenne w życiu jest zdobycie dobrego wykształcenia i osiągnięcie pozycji osoby szanowanej, uczciwej i prawej.
Zofia Trocewicz zapowiedziała, że dokładnie przeanalizuje wyniki ankiet. Zamierza je zaprezentować w bialskich gimnazjach. - Przygotujemy diagnozę i zaproponujemy profilaktykę. Postaramy się omówić wnioski z pedagogami gimnazjów - zapowiada
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!