piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Szkoły w Białej Podlaskiej są dobre, ale drogie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2010, 21:22

Wiele emocji w mieście niesie w tym roku sprawa oświaty. Bialski prezydent próbował przeforsować znaczne oszczędności w szkołach. Tymczasem, okazało się, że zamiast zabierać, trzeba dołożyć pieniędzy.

Najpierw przy uchwalaniu tegorocznego budżetu prezydent Andrzej Czapski zaproponował, aby aż o cztery miliony złotych zmniejszyć wydatki na szkoły i placówki oświatowe. Radni przychylili się do tej propozycji i zaakceptowali ją w uchwale budżetowej.

Później jednak, kiedy prezydent chciał łączyć szkoły, ostro przeciwstawili się temu związkowcy i nauczyciele. Kuratorium też nie zaakceptowało części pomysłów. Tymczasem, wydatki stale rosły. Z kasy miejskiej trzeba było wypłacić jeszcze jednorazowe dodatki uzupełniające dla nauczycieli. Łącznie 2,3 mln zł.

W tej sytuacji, podczas ostatniej sesji prezydent wystąpił o zwiększenie budżetu szkół i placówek oświatowych aż o ponad 3,3 mln zł. Te pieniądze były niezbędne do zapewnienia płynności finansowej i organizacyjnej szkół.

Dariusz Stefaniuk, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Rady Miasta, nie ukrywał obaw, że olbrzymie wydatki oświatowe niosą zagrożenie dla finansów miasta. – W przyszłym roku mogą nas czekać kłopoty budżetowe – ostrzegał.

Prezydent przypomniał jednak, że oszczędności miał przynieść jego pomysł na łączenie szkół – Choć tego nie mogliśmy przeprowadzić, to mimo wszystko zaoszczędziliśmy w oświacie aż 2,5 mln zł dzięki innym działaniom. Skuteczniejsze posunięcia udaremnia jednak Karta nauczyciela – podkreślił na sesji Czapski.

Prezydent wspomniał, że wielu nauczycieli korzysta z urlopów zdrowotnych, a spore grono osób nabywających prawa emerytalne nie chce odejść ze szkoły.

Co więc robić? Marian Burda, przewodniczący Rady Miasta, już od dłuższego czasu zabiegał o zorganizowanie specjalnej sesji samorządowej poświęconej oświacie. – Gotów jestem taką sesję zorganizować. Potrzebna jest jednak inicjatywa klubów radnych. Nie chodzi o narzekanie, a przygotowanie konkretnych wniosków do poprawienia sytuacji – przypominał Burda.

Radny Edward Borodijuk podkreślił, że bialskie szkoły mają za to bardzo dobre osiągnięcia na tle kraju i województwa. Potwierdzają to wyniki z egzaminów zewnętrznych. Podobnego zdania jest też Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. Zaznacza, że ma powody do dumy, porównując średnie wyniki egzaminów w szkołach podstawowych i gimnazjach Białej Podlaskiej, z tymi z kraju i województwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!