czwartek, 25 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Tańczący Hiszpanie z Albacete

Dodano: 4 lipca 2002, 17:28

Ten zespół z hiszpańskiego regionu Castilla - La Mancha wystąpi w niedzielę w Drelowie.
Ten zespół z hiszpańskiego regionu Castilla - La Mancha wystąpi w niedzielę w Drelowie.

Niedzielny występ zespołu folklorystycznego z Hiszpanii będzie jedną z największych atrakcji rozpoczynających się w sobotę V Dni Drelowa. Grupa "San Juan Bautista” została założona w 1989 roku w Albacete

Jej nazwa pochodzi od patrona miejscowości.
Do Polski przybyło 40 osób spośród 65 wszystkich tancerzy i muzyków zespołu. Przedstawiają tradycyjne tańce i pieśni z regionu Castilla - La Mancha oraz z innych rejonów Hiszpanii. Grupa chętnie bierze udział w festiwalach folkloru. Wczesniej odwiedziła Portugalię, Węgry i Francję. Organizuje także wiele festiwali w swojej miejscowości i regionie. Dyrektorem artystycznym jest Ignacio Manas Garcia.
V Dni Drelowa w sobotę będą związane z pobliskim Horodkiem, który w okolicy słynie z katolickiego kultu świętego Onufrego (prawosławni czczą go w Jabłecznej). Do niewielkiego sanktuarium w lasach przybywają wierni potwierdzający, że doznają tam łask. Właśnie dzieje kultu św. Onufrego przedstawi ks. Roman Wiszniewski, proboszcz parafii Drelów, zaś pochodzący z gminy drelowskiej ks. prałat (osobisty sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego) będzie wspominać Prymasa Tysiąclecia. Po modlitwach wystąpi drelowski zespół folklorystyczny "Bagnoszki”. Sprzedawana będzie nowa książka Feliksa Olesiejuka "Zwyczaje i obrzędy ludu Międzyrzecczyzny”. Kobiety z miejscowych KGW przygotują potrawy regionalne, w tym m.in. parowańce, różnorodne pierogi, marchwiaki, skowronki (kuleczki z ziemniaków gotowane na mleku) i sękacze.
- Nasze święto adresujemy także do mieszkańców sąsiednich gmin i miast. Przygotowujemy dla dzieci wesołe miasteczko, a dla młodzieży koncerty zespołów muzyki disco polo i dance. Imprezom towarzyszy wystawa sprzętu potrzebnego do wykonania płótna lnianego - mówi Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury.
Dni organizują: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej, rada i zarząd gminy, GCK oraz miejscowe gimnazjum .
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24