niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Tańczący Hiszpanie z Albacete

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lipca 2002, 17:28

Ten zespół z hiszpańskiego regionu Castilla - La Mancha wystąpi w niedzielę w Drelowie.
Ten zespół z hiszpańskiego regionu Castilla - La Mancha wystąpi w niedzielę w Drelowie.

Niedzielny występ zespołu folklorystycznego z Hiszpanii będzie jedną z największych atrakcji rozpoczynających się w sobotę V Dni Drelowa. Grupa "San Juan Bautista” została założona w 1989 roku w Albacete

Jej nazwa pochodzi od patrona miejscowości.
Do Polski przybyło 40 osób spośród 65 wszystkich tancerzy i muzyków zespołu. Przedstawiają tradycyjne tańce i pieśni z regionu Castilla - La Mancha oraz z innych rejonów Hiszpanii. Grupa chętnie bierze udział w festiwalach folkloru. Wczesniej odwiedziła Portugalię, Węgry i Francję. Organizuje także wiele festiwali w swojej miejscowości i regionie. Dyrektorem artystycznym jest Ignacio Manas Garcia.
V Dni Drelowa w sobotę będą związane z pobliskim Horodkiem, który w okolicy słynie z katolickiego kultu świętego Onufrego (prawosławni czczą go w Jabłecznej). Do niewielkiego sanktuarium w lasach przybywają wierni potwierdzający, że doznają tam łask. Właśnie dzieje kultu św. Onufrego przedstawi ks. Roman Wiszniewski, proboszcz parafii Drelów, zaś pochodzący z gminy drelowskiej ks. prałat (osobisty sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego) będzie wspominać Prymasa Tysiąclecia. Po modlitwach wystąpi drelowski zespół folklorystyczny "Bagnoszki”. Sprzedawana będzie nowa książka Feliksa Olesiejuka "Zwyczaje i obrzędy ludu Międzyrzecczyzny”. Kobiety z miejscowych KGW przygotują potrawy regionalne, w tym m.in. parowańce, różnorodne pierogi, marchwiaki, skowronki (kuleczki z ziemniaków gotowane na mleku) i sękacze.
- Nasze święto adresujemy także do mieszkańców sąsiednich gmin i miast. Przygotowujemy dla dzieci wesołe miasteczko, a dla młodzieży koncerty zespołów muzyki disco polo i dance. Imprezom towarzyszy wystawa sprzętu potrzebnego do wykonania płótna lnianego - mówi Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury.
Dni organizują: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej, rada i zarząd gminy, GCK oraz miejscowe gimnazjum .
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!