sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Tereny przy Krznie mają zmienić się nie do poznania. Koszt? 200 mln zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2014, 14:45
Autor: Ewelina Burda

Biała Podlaska stawia na Krznę. Plany związane z kompleksową rewitalizacją jej doliny są ambitne. Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Miasto uruchomiło właśnie stronę internetową (www.dolinakrzny.bialapodlaska.pl) oraz profil na facebooku (Biała Podlaska. Przywracamy rzekę miastu). - Natomiast w październiku chcemy zorganizować cykl spotkań z mieszkańcami, tak by zaangażować ich do współtworzenia tego projektu - mówi Michał Romanowski, naczelnik wydziału strategii i rozwoju bialskiego magistratu.

Działań jest wiele, a w ich centrum jest rzeka, która przejdzie mały lifting. Ale wszystko ma być z zachowaniem ekologii. - Jeżeli chodzi o infrastrukturę, to chcemy kontynuować rewitalizację zespołu -zamkowo-parkowego Radziwiłłów - wyjaśnia prezydent Andrzej Czapski.

Ale nie tylko. - W planach jest także budowa systemu ścieżek rowerowych łączącego miasto z terenami podmiejskimi - dodaje Czapski. Do tego powstaną parkingi Bike&Ride oraz wypożyczalnie rowerów. Natomiast, wspólnie z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Sportu miasto zbuduje Akademicki Park Sportowy. Ma to być, jak czytamy w opisie: "najnowocześniejszy na wschód od Wisły kompleks sporotowo - rekreacyjny”.

Boiska, park linowy i coś dla przedsiębiorców

Lista planowanych tu obiektów jest spora: m.in. boiska do siatkówki plażowej, place do treningu sportów miejskich, wieża wspinaczkowa i park linowy, ścieżki do nordic walking i narciarstwa biegowego, plaża miejska z kąpieliskiem czy tor kajakowy. Autorzy projektu nie zapominają też o gospodarce.- Zaangażujemy w to indywidualnych przedsiębiorców a także spółdzielnie socjalne - zapowiada prezydent.

Na potrzeby działalności gospodarczej zrewitalizowany będzie poprzemysłowy teren pomiędzy ul. Zamkową, Sidorską oraz rzeką Krzną. W planach jest tu budowa rynku owocowo-warzywnego oraz stoisk małej gastronomii czy rękodzieła. Osobom, które zechcę otworzyć tu własny biznes przyznawane będą dotacje. Magistrat ma też konkretne pomysły na spółdzielnie socjalne.

- Na przykład do opieki nad nową infrastrukturą, która powstanie w dolnie Krzny, czy do prowadzania Baru Mlecznego i herbarium św. Franciszka - wymienia Czapski. Ten ostatni lokal miałby powstać w podziemiach klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów.

Integracja mieszkańców

Program jest wielopłaszczyznowy, obejmuje też edukację, integrację społeczną i działania prozdrowotne, m.in. adresowane do osób w wieku 50 plus. - Przywracanie rzeki miastu odmieni i unowocześni Białą Podlaską - zapowiada prezydent Andrzej Czapski. - I nie mówimy o marzeniach. Szanse realizacji tego projektu są niemal 100-procentowe - podkreśla.

Pomysł został bardzo wysoko oceniony i znalazł się na liście projektów strategicznych dla rozwoju województwa lubelskiego.

Urzędnicy, oszacowali już, że na tak kompleksowe przedsięwzięcie trzeba będzie wydać ok. 200 mln zł. - Oprócz środków z Regionalnego Programu operacyjnego woj. lubelskiego, staramy się o pieniądze z tzw. kontraktu terytorialnego. Natomiast, ok. 20-30 mln zł to będzie nasz wkład własny - mówi Romanowski.

Konsultacje z mieszkańcami potrwają do końca tego roku. Przywracanie rzeki miastu potrwa od 2015 do 2020 roku. Do tej pory, na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej miasto wydało ok. 50 tys. zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: inwestycje Biała Podlaska Krzna
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!