czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Terespol: Nie powiedział, że wiezie dużo pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 marca 2011, 13:34
Autor: (pim)

 (Fot. Marek Pietrzela (archiwum))
(Fot. Marek Pietrzela (archiwum))

45-latek zapłacił 1000 złotych mandatu, za to, że nie powiedział celnikom, że wiezie ze sobą blisko 15 tys. euro, kilkaset dolarów i 56 tys. rubli.

45-letni Igor L. z Rosji, który jechał pociągiem relacji Moskwa-Praga, na granicznym przejściu kolejowym nie zgłosił celnikom całej posiadanej gotówki, pomimo że o obowiązku tym został poinformowany przez funkcjonariusza dokonującego kontroli.

Okazało się, że miał przy sobie blisko 15 tys. euro, kilkaset dolarów i 56 tys. rubli. Celnik ustalił, że pieniądze były przeznaczone na zakup samochodu. Rosjanin zapłacił 1000 zł mandatu i mógł kontynuować podróż.

- Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Unii Europejskiej są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10 000 euro (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcje, obligacje, czeki podróżne) – przypomina Marcin Czajka z Wydziału Prawno-Organizacyjnego Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, obowiązek zgłoszenia występuje w przypadku przywozu lub wywozu pieniędzy przez granicę zewnętrzną UE. Jednak w niektórych państwach Unii (w tym w Polsce) obowiązek wypełnienia zgłoszenia dewizowego dotyczy także pasażerów tranzytowych oraz takich, którzy przekraczają granicę państwową nawet w ruchu wewnątrz Unii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!