czwartek, 25 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Trudne kanalizowanie

Dodano: 30 kwietnia 2002, 16:46

Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych samorządu gminy Jabłoń jest w tym roku modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Szkopuł w tym, że na pełną realizację tego przedsięwzięcia brakuje pieniędzy.

Prowizoryczną oczyszczalnię ścieków w Jabłoniu wzniesiono jeszcze w latach sześćdziesiątych minionego wieku. Wykonano także kolektor sanitarny długości około 700 metrów, do którego trafiały nieczystości przede wszystkim z obiektów należących do Zespołu Szkół Rolniczych.
- W 1998 roku w Jabłoniu przekazana została do użytku oczyszczalnia ścieków z prawdziwego zdarzenia o przepustowości 193 metrów nieczystości na dobę, gdyż stary obiekt nie spełniał już stawianych przed nim wymogów - informuje Tomasz Matczuk, wójt Jabłonia. - Nowa oczyszczalnia swoim zasięgiem obejmuje około 30 procent terenu gminnej miejscowości. Siecią kanalizacyjną, długości ponad 2 km, płyną ścieki z budynków znajdujących się w centrum osady. Ostatnio zdolność przerobowa tego obiektu wykorzystywana jest tylko w połowie.
Od dłuższego czasu stan techniczny starej sieci kanalizacyjnej budzi sporo zastrzeżeń. W tej sytuacji powiatowe i gminne władze samorządowe podjęły decyzję o jej przebudowie. Krystyna Hojny-Ścieżka, właścicielka miejscowego pałacu, przygotowała już we własnym zakresie niezbędną dokumentację. Starostwo parczewskie zobowiązało się zakupić wszystkie materiały kanalizacyjne. Natomiast Urząd Gminy w Jabłoniu poniesienie koszty robót związanych z tym przedsięwzięciem. Cała inwestycja kosztować ma około 150 tys. zł. Rozpoczęcie prac ma nastąpić w połowie br.
Samorząd gminy zamierza także w tym roku powiększyć sieć kanalizacyjną. Planuje się ją wykonać m.in. na ulicach Zamojskiego i Klonowej. Z myślą o tym gminne władze postanowiły zaciągnąć pożyczkę z lubelskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cześć pieniędzy na ten cel ma także wyasygnować lokalny samorząd ze swego budżetu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24