sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Trudne kanalizowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 kwietnia 2002, 16:46

Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych samorządu gminy Jabłoń jest w tym roku modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Szkopuł w tym, że na pełną realizację tego przedsięwzięcia brakuje pieniędzy.

Prowizoryczną oczyszczalnię ścieków w Jabłoniu wzniesiono jeszcze w latach sześćdziesiątych minionego wieku. Wykonano także kolektor sanitarny długości około 700 metrów, do którego trafiały nieczystości przede wszystkim z obiektów należących do Zespołu Szkół Rolniczych.
- W 1998 roku w Jabłoniu przekazana została do użytku oczyszczalnia ścieków z prawdziwego zdarzenia o przepustowości 193 metrów nieczystości na dobę, gdyż stary obiekt nie spełniał już stawianych przed nim wymogów - informuje Tomasz Matczuk, wójt Jabłonia. - Nowa oczyszczalnia swoim zasięgiem obejmuje około 30 procent terenu gminnej miejscowości. Siecią kanalizacyjną, długości ponad 2 km, płyną ścieki z budynków znajdujących się w centrum osady. Ostatnio zdolność przerobowa tego obiektu wykorzystywana jest tylko w połowie.
Od dłuższego czasu stan techniczny starej sieci kanalizacyjnej budzi sporo zastrzeżeń. W tej sytuacji powiatowe i gminne władze samorządowe podjęły decyzję o jej przebudowie. Krystyna Hojny-Ścieżka, właścicielka miejscowego pałacu, przygotowała już we własnym zakresie niezbędną dokumentację. Starostwo parczewskie zobowiązało się zakupić wszystkie materiały kanalizacyjne. Natomiast Urząd Gminy w Jabłoniu poniesienie koszty robót związanych z tym przedsięwzięciem. Cała inwestycja kosztować ma około 150 tys. zł. Rozpoczęcie prac ma nastąpić w połowie br.
Samorząd gminy zamierza także w tym roku powiększyć sieć kanalizacyjną. Planuje się ją wykonać m.in. na ulicach Zamojskiego i Klonowej. Z myślą o tym gminne władze postanowiły zaciągnąć pożyczkę z lubelskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cześć pieniędzy na ten cel ma także wyasygnować lokalny samorząd ze swego budżetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!