niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Trzeba poczekać na lepsze czasy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2002, 18:30

Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA:<br />
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autos
Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA:
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autos

Duży niepokój samorządowych władz Międzyrzeca wywołał przyjęty w ostatnich dniach przez rząd RP program budowy autostrad i dróg krajowych do 2010 roku. Wynika z niego, że w tym okresie nie będzie budowana obwodnica po zachodniej stronie tego miasta.

Na początku roku interpelację związaną z koniecznością budowy międzyrzeckiej obwodnicy złożył w Sejmie poseł Arkadiusz Kasznia. Z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że międzyrzecka obwodnica, długości 6,5 km, planowana była na lata 2006-2010. Jej budowę przewidywano w ramach modernizacji drogi krajowej nr 19 Białystok - Lublin - Rzeszów.
Tranzytowy ruch samochodowy, przede wszystkim tirów, przez Międzyrzec, odbywa się głównie ulicami: 3. Maja, Lubelską i Warszawską.
Przejazd nimi ciężkich pojazdów sprawia, że coraz częściej pękają ściany i fundamenty domów, znajdujących się przy nich. Ponadto paradoksem jest fakt, że ul. 3. Maja jako droga powiatowa, spełnia funkcję trasy krajowej, mimo że nie jest przystosowana do tej roli.
- Na początku tego roku z myślą o szybkim przystąpieniu do budowy obwodnicy, samorządowe władze miasta i gminy złożyły deklaracje nieodpłatnego przekazania swoich terenów pod tę inwestycję. Taki sam zamiar ma Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, mająca swoje tereny obok naszego miasta. W tej sytuacji zatwierdzony przez rząd program budowy autostrad i dróg do 2010 roku, w którym nie znalazła się nasza obwodnica, jest dużym nieporozumieniem - stwierdza Stanisław Lesiuk, burmistrz Międzyrzeca.
Od dłuższego czasu przygotowywane są dwie dokumentacje (techniczna i geodezyjna), dotyczące budowy międzyrzeckiej obwodnicy. Wydano na to już prawie milion złotych. Gdy wszystkie formalności zostaną załatwione to lubelski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie mógł wystąpić do wojewody lubelskiego o wydanie pozwolenia na budowę obwodnicy. Najwcześniej jest to możliwe na początku 2004 roku.Tymczasem przyjęty przez rząd program, przewiduję, że w województwie w latach 2006 - 2010 budowane będą obwodnice: Okopów koło Chełma, Puław (razem z drugim mostem przez Wisłę) i Lublina.
Natomiast nie jest planowana budowa nie tylko obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, ale także Kraśnika i Janowa Lubelskiego. Miast położonych również na szlaku przyszłej trasy ekspresowej nr 19.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!