poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Unijny program ma rozładować korki w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2011, 17:01

Skrzyżowanie ul. Narutowicza z al. Tysiąclecia. Sznur samochodów tkwi w korku (Marek Pietrzela)
Skrzyżowanie ul. Narutowicza z al. Tysiąclecia. Sznur samochodów tkwi w korku (Marek Pietrzela)

Po mieście jeździ się coraz gorzej – narzekają kierowcy. Przybywa samochodów, a wąskie ulice i nieskoordynowane światła nie ułatwiają sytuacji. Lepiej ma być do końca przyszłego roku.

– Sporej części bialskich skrzyżowań nie sposób sprawnie przejechać. Najgorzej jest ze skrętami w lewo – mówi pan Waldemar. – Światłą zbyt szybko się zmieniają. Przykład? Chociażby ul. Narutowicza i al. Jana Pawła II – dodaje pan Ireneusz.

Jarosław Janicki, oficer prasowy bialskiej policji, przyznaje, że w godzinach szczytu na ul. Narutowicza i Brzeskiej jest problemem ze światłami na poszczególnych skrzyżowaniach.– Policjanci z drogówki stwierdzili, że trzeba coś z tym zrobić. Zdarza się, że kierowcy blokują skrzyżowanie, bo nie mogą skręcić w lewo. A to dlatego, że z przeciwka jadą cały czas samochody. Prawidłowo ustawiona sygnalizacja świetlna by je zatrzymała pozwalając na skręt w lewo tych z przeciwnego kierunku.

W korkach tkwią też miejskie autobusy. Stanisław Socha, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, potwierdza, że korki w centrum miasta poważnie wpływają na opóźnienia autobusów. – Do kłopotów ze światłami dochodzą wąskie ulice. A tylko w ciągu godziny przez ul. Narutowicza musi jakoś przedostać się 37 autobusów…

Jest szansa, że po Białej Podlaskiej będzie się jeździć łatwiej. Renata Szwed, dyrektor bialskiego prezydenta mówi, że unijny program "Racjonalizacja systemu transportu publicznego w mieście Biała Podlaska” powinien przyczynić się do poprawy sytuacji.


Program zakłada m.in. wymianę wszystkich sterowników świateł na skrzyżowaniach. Po tej operacji światła mają nie utrudniać a ułatwiać poruszanie się po ulicach. To zadanie wykonywane do końca 2012 roku będzie kosztować 1,8 mln zł.

Na zmiany związane z programem liczy też szef MZK: –Lepiej wyprofilowane skrzyżowania i wybudowane odpowiednie zatoki autobusowe przyczynią się do słynniejszego ruchu naszych pojazdów. Tym bardziej, że od lutego będziemy mieli nowe, dynamiczne autobusy – zapewnia Socha.

Jarosław Kostecki, naczelnik wydziału dróg i transportu Urzędu Miasta podkreśla, że światła to nie wszystko. Trzeba też… umieć jeździć.

– Zanim po zmianie świateł ruszą z miejsca, upływają 2–3 sekundy. I chociaż będą wymienione sygnalizatory oraz pojawią się nowe sterowniki i strzałki, to jednak układu dróg nie zmienimy. Nadal skrzyżowania w alejach Tysiąclecia i Jana Pawła II pozostaną blisko siebie – podkreśla Kostecki przestrzegając przed nadmiernym optymizmem, co do możliwości wyeliminowania korków w przyszłości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!