wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Upuścili krwi urzędnikom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2008, 19:37
Autor: Marcin Karcz

Na mieszkańcach Terespola można polegać. Wystarczyło, że wicewojewoda lubelska zwróciła się do nich z apelem o oddawanie krwi.

A ci masowo stawili się w punkcie krwiodawstwa.

Akcja skierowana była głównie do urzędników administracji rządowej i samorządowej. Ale tłumnie odpowiedzieli na nią również mieszkańcy miasta. W sumie zgłosiły się 62 osoby, ale nie wszyscy mogli oddać krew. Mimo wszystko zebrano aż 23 litry tego życiodajnego płynu.

- Już drugi raz uczestniczę w takiej akcji - mówi pani Agnieszka. Wiem, że mam rzadką grupę krwi, bo A Rh minus. Mam dwoje dzieci i robię to z myślą o nich. Poza tym, mam satysfakcję, że moja krew może przywrócić komuś zdrowie. Czy boli? - Tylko wkucie, potem już nie - dodaje.

Krew przyszli oddać również małżonkowie Agnieszka i Michał. - Oboje mamy krew grupy zero, a ona jest bardzo potrzebna - mówią. Niestety, pan Michał, choć jest honorowym krwiodawcą, krwi nie mógł oddać. Jest obywatelem Białorusi i to go zdyskwalifikowało. - Chciałem pomóc, ale powiedzieli, że mojej krwi nie przyjmą. Byłem zdziwiony, bo krew oddaję od 1996 roku, mam kartę stałego pobytu.

Powiedzieli, że zmieniły się zasady dotyczące obcokrajowców - żali się Michał.
Wśród oddających krew był również Dariusz Działo, szef lubelskiej policji oraz Jacek Danieluk, burmistrz Terespola. - Cieszę się, że frekwencja była tak wysoka - mówi Danieluk.

Radości nie kryła też wicewojewoda Henryka Strojnowska. -Terespol to dziewięciotysięczne miasto, a przyszło tak wiele osób. Nie chciałabym jednak, żeby to była tylko jednorazowa akcja - mówiła.

Każdy, kto zgłosił się do punktu, musiał chwilę postać w kolejce, by się zarejestrować. Potem przechodził badania wstępne. - Dopiero, gdy lekarz zakwalifikował go, mógł oddać krew - wyjaśnia Anna Krawczuk-Polubiec, szef ekipy lekarskiej.

Przy okazji pobierania krwi specjaliści wykonywali również badania m.in. w kierunku WZW typu B i C, HIV oraz oznaczali grupę krwi.

Tam też upuszczą krwi

Kolejne zbiórki odbędą się:

x Lubartów – 11 sierpnia,

x Opole Lubelskie – 18 sierpnia,

x Bychawa – 20 sierpnia

x Kazimierz Dolny – 25 sierpnia
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!