środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Urzędnicy kupili 9 ha bagien za 2,2 mln zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2011, 20:51

Prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące nietypowej transakcji, jaką było sprzedanie prawie
9 ha gruntu w Okopach za 2,2 mln długu.

Chodzi o sprawę transakcji między Lubelskim Zarządem Przejść Granicznych a Polskim Konsorcjum Gospodarczym.

– Dotyczy ona gruntów przeznaczonych pod rozbudowę Drogowego Przejścia Granicznego między Bugiem a jeziorkiem Beredyszcze. Teren ten prawie przez cały rok znajduje się pod wodami zalewowymi rzeki, stanowi naturalny pas rozlewiskowy, a podłoże to bagna. Kolejne publiczne pieniądze zostaną dosłownie utopione w bagnie – uważa jeden z byłych pracowników zarządu.

Bialski Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej sprawdza, czy doszło do niegospodarności. Ustala, jaka była przyczyna podpisania w marcu 2010 r. w Terespolu aktu notarialnego pomiędzy konsorcjum a dyrektorem Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych i czy cena 2,2 mln złotych za 9 ha głównie podmokłych gruntów nie była zbyt duża.

Prokuratora powiadomił o tej sytuacji właśnie były pracownik LZPG, wskazując na wiele innych nieprawidłowości. Część materiałów została wyłączona i przekazana do Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Chełmie.

– Moje pełnomocnictwo zostało dokładnie określone, miałem upoważnienie od wojewody na zawarcie tego aktu notarialnego – mówi Jerzy Jaworski, dyrektor Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych.

– Chodzi nam o wybudowanie w Okopach parkingu buforowego dla granicznego przejścia drogowego. Nad Bugiem nie ma innych terenów, niż podmokłe – wyjaśnia Jaworski. I dodaje, że trzeba tworzyć nasypy, wymieniać grunt i budować na palach. W pradolinie rzeki zdarza się też pękanie nawierzchni parkingów i ścian budynków.

Zapytana o nietypową transakcję nabycia przez Skarb Państwa nieruchomości w Okopach Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody, wyjaśniła, że chodziło o dług Polskiego Konsorcjum Gospodarczego SA w wysokości 2,2 mln zł. To zobowiązanie powstało w wyniku naliczenia odsetek za nieterminową spłatę zobowiązań przez PKG wynikających z rozliczeń budowy terminalu samochodowego w Koroszczynie (jeszcze z lat 1996–1998).

– Wyceny sporządzone zostały przez rzeczoznawców majątkowych posiadających uprawnienia państwowe. W wyniku przeprowadzonych negocjacji z przedstawicielami Polskiego Konsorcjum Gospodarczego w sprawie uregulowania zadłużenia spółki wobec Skarbu Państwa, ustalono, że wszystkie nieruchomości gruntowe będące własnością PKG w Okopach zostaną przekazane w zamian za uwolnienie spółki z całości długu. Był też problem z niemożnością wyegzekwowania od PKG SA pieniędzy na zaspokojenie wierzytelność Skarbu Państwa wskutek słabej sytuacji ekonomicznej spółki – informuje Tatara.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!