sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Urzędy nie będą karać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2003, 18:05

Informacje w mediach o sankcjach prawnych związanych ze składaniem korekt do zeznań podatkowych, które miałyby obowiązywać od tego roku, wprowadziły sporo zamieszania wśród podatników.

Pracownicy urzędów zapewniają jednak, że procedura przy składaniu i rozpatrywaniu zeznań jest taka sama jak w latach ubiegłych.
- Nieporozumienie wynika z faktu, iż znikł z ordynacji podatkowej zapis mówiący o nie stosowalności kar w przypadku składania korekt. Nie zmienia to dotychczasowej procedury przyjmowania zeznań. Korekty są przez nas przyjmowane na takich samych zasadach jak w latach ubiegłych - wyjaśnia Waldemar Miechowicz, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej. Zapewnia jednocześnie, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. - Karanie jest sprawą wtórną, nie ma do niego przesłanek w ordynacji podatkowej. Przy składaniu korekty klient musi złożyć natomiast stosowne wyjaśnienie. Jeśli przesłanki są jasne, urząd nie ma powodów do podejmowania dalszych działań. Jeśli natomiast chodzi o zmiany dokonane w ordynacji, sądzę, że ustawodawcy chodziło bardziej o zmobilizowanie podatnika, do rzetelnego wypełniania zeznań - mówi Stanisław Mróz, naczelnik radzyńskiego urzędu.
Podobnego zdania jest Zofia Kryńska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łosicach: - Korekty można składać jak co roku do 30 kwietnia, natomiast jeśli wpłyną później, należy dołączyć do nich wyjaśnienie. Nie ma z tego tytułu żadnych automatycznych sankcji. Myślę, że media niepotrzebnie zrobiły wokół całej sprawy szum, wynikający, jak mniemam, z nieodpowiedniej interpretacji zapisów ustawy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!