środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

W czerwonej księdze roślin

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2002, 16:52

Jerzy Ostaszewski nie ukrywa radości ze znalezienia w ośrodku wypoczynkowym "Urocza” w Serpelicach
Jerzy Ostaszewski nie ukrywa radości ze znalezienia w ośrodku wypoczynkowym \"Urocza” w Serpelicach

Unikalne rośliny, które wcześniej nie były odnotowane tam przez naukowców i badaczy znajdują na terenach nadbużańskich pracownicy Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu” w Janowie Podlaskim.

erzy Ostaszewski, specjalista ds. ochrony przyrody zidentyfikował rosnące w lasach nad Bugiem niezwykle rzadko spotykane w Polsce rośliny: kosaćca syberyjskiego, brzozę niską, kruszczyka szerokolistnego (jeden ze storczyków) i kotewkę orzech wodny. Chroni on również istniejące tam inne roślinne okazy m.in. widłaka spłaszczonego i rojnika pospolitego.
W uroczysku Drażniew koło Ostromęczyna znajduje się jedno z nielicznych stanowisk kukuczki kapturkowatej, jedynej z podlaskiego parku wymienianej w "Polskiej czerwonej księdze roślin”. Pokazując nam obok Mierzwic cenne stanowisko kruszczyka przyrodnik nadmienia, iż przywieziono go tam w ziemi nawożonej pod budowę drogi. Teraz rośnie w rowie przydrożnym jak zwykły chwast. Oko fachowca jednak wypatrzyło roślinkę, o której powinno być powiadomione nawet specjalistyczne czasopismo "Chrońmy Przyrodę Ojczystą”.
Dłużej trwało wyszukiwanie rosnącego także w borach w pobliżu Mierzwic innego storczyka - tajęży jednostronnej. Ta miniaturka rośliny, ledwie kilkunastocentymetrowej wysokości znalazła dobrą ochronę dzięki wcześniejszemu wyznaczeniu tam powierzchniowego pomnika przyrody. Już dawniej przez siedleckich przyrodników zostało odkryte też parzydło leśne, jedna z nielicznych roślin, która posiada osobniki męskie i żeńskie. Pokazując nam wysokie rośliny pan Jerzy zauważa, iż ten relikt epoki polodowcowej nad Bugiem jest szczególnie chroniony.
Wskazując na bujne zarośla nadbużańskie nadmienia, iż na styku Bugu i starorzeczy znajduje się bezcenny przyrodniczo łęg werzbowo-topolowy.
- Chociaż w jego skład wchodzą bezużyteczne dla gospodarki wierzby i małe topole, to jednak mają one olbrzymią wartość, gdyż w biocenozie łęg osiąga stan idealnej równowagi zwany klimaksem. Podobnie określane są też brazylijskie lasy nad Amazonką - mówi Jerzy Ostaszewski.
Dawniej na łąkach i pastwiskach nadbużańskich chodziły liczne stada krów. Obecnie jest coraz mniej tych zwierząt. Tereny zarastają bujną roślinnością. Zaniechanie wypasu i upraw stawia przyrodników przed dylematem czy wycinać krzewy, czy też doprowadzić do stanu puszczy, która chce powrócić na te obszary. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!