piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

W ławce z Czeczenem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2008, 20:08

Ponad 40 dzieci z Czeczenii ma wkrótce trafić do dwóch szkół na terenie gminy Zalesie.

Z pewnym niepokojem czekają na nich rodzice uczniów i pracownicy szkół.

- Obawiamy się, bo nie wiemy, co będzie. Nikt nas nie uprzedził, że do szkoły w naszej wsi będą chodziły dzieci z Czeczenii - mówi Joanna Lewczuk z Berezówki.
Do berezowskiej szkoły ma niebawem trafić dziesięcioro nowych uczniów. Przyjadą z ośrodka dla uchodźców w Horbowie.

- Przyjmiemy każdą liczbę nowych uczniów. Mamy w klasach łączonych 0 i I zaledwie 14 dzieci. Chodzi nam o przetrwanie szkółki. A z ewentualnymi problemami sobie poradzimy - Sławomir Biegajło, dyrektor SP w Berezówce, tryska optymizmem.

Obaw nie kryją niektórzy pracownicy Zespołu Szkół w Zalesiu. Tam trafią starsze dzieci z Horbowa. - Boję się, że mogą być kłopoty. Może będzie więcej bójek? - zastanawia się pan Adam, nauczyciel gimnazjum. Jego koleżanka dodaje: Dobrze, że nie mam własnych dzieci. Nie chciałabym, by chodziły do tej samej klasy z Czeczenami.

- Liczymy na to, że dzieci z Czeczenii szybko zasymilują się z naszą młodzieżą. A nauczycieli zachęcamy do poznania kultury czeczeńskiej. Powiesiliśmy już plakaty nawołujące do tolerancji i pomocy uchodźcom. Będziemy o tym mówić na apelach i lekcjach wychowawczych - zapowiada Wojciech Kołodyński, dyrektor Zespołu Szkół w Zalesiu.

Dobrej myśli jest Jan Sikora, wójt gminy Zalesie. Choć przyznaje, że nikt go nie uprzedził, że w prywatnym hotelu w Horbowie powstaje ośrodek dla uchodźców.
- Początkowo ludzie byli zaniepokojeni. Na wsi pojawiły się plotki, że z Czeczenami są jakieś nieporozumienia na stacji paliw. Teraz już jest lepiej. Nie miałem żadnych sygnałów o protestach. Liczę na to, że młodzi szybko się zintegrują - mówi wójt Sikora.

Obaw niektórych dorosłych nie podzielają uczniowie szkoły w Zalesiu. - To są fajne dzieci. Mój tata pracuje w tym ośrodku, to mogłem poznać się z Czeczenami - mówi Piotruś z klasy IV.

Zanim dzieci pojawią się w szkole, musi zostać powołana komisja, która określi poziom wiedzy i znajomość języka małych Czeczenów. Naukę mają zacząć od połowy września.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!