niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

W Piszczacu mają już centrum kultury

Dodano: 23 lutego 2016, 08:18
Autor: Ewelina Burda

Łukasz Węda został dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu. Znany jest m.in. z popularyzacji wiedzy o Tatarach w Studziance (gm. Łomazy)/ fot.  Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
Łukasz Węda został dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu. Znany jest m.in. z popularyzacji wiedzy o Tatarach w Studziance (gm. Łomazy)/ fot. Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka

Piszczac ma już Gminne Centrum Kultury i Sportu. Dotychczas była to jedyna gmina w powiecie bialskim, która nie miała takiej instytucji.

- Różne formy działalności społecznej i kulturalnej oczywiście w gminie były, ale teraz jest to już prawnie i formalnie uregulowane – mówi wójt Kamil Kożuchowski, który zainicjował powstanie Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Swoją siedzibę centrum ma w budynku po byłej szkole. – Chcemy go zmodernizować. Będziemy się starać o środki zewnętrzne – zapowiada Kożuchowski. – Na razie centrum się rozkręca. Na efekty trzeba trochę poczekać- dodaje wójt.

Konkurs na stanowisko szefa tej gminnej placówki wygrał Łukasz Węda. Wcześniej pracował m.in. w starostwie powiatowym w Białej Podlaskiej, znany z popularyzacji historii o Tatarach w Studziance (gm. Łomazy). To absolwent Wydziału Humanistycznego Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Ma też kilka dyplomów studiów podyplomowych.  – W konkursie na to stanowisko startowało 12 kandydatów. Łukasz Węda przedstawił najciekawszy pomysł na centrum. Umowa z nim została na razie podpisana na 12 miesięcy – dodaje wójt gminy Piszczac. Jednym z tych pomysłów jest gminne czasopismo. – Ma być poświęcone mieszkańcom gminy. Chodzi o relacje, stare fotografie, ale też informacje z urzędu gminy, sukcesy mieszkańców, ich talenty – tłumaczy Łukasz Węda. Chce współpracować z sołectwami. – Czasopismo będzie dostępne zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W marcu mamy pierwsze  spotkanie redakcyjne. Jest o czym pisać w gminie – zapewnia.

W planach także cotygodniowe spotkania dla seniorów. – Chcemy spisywać wspomnienia ludzi, którzy pamiętają czasy wojny. Będziemy to później eksponować – podkreśla Węda. Szef placówki rozszerzy też kalendarz gminnych imprez. – Na przykład o dzień sportu, zmagania siłowe mieszkańców, rywalizacje biegowe. Może mecz pokazowy na orliku –wymienia.  Nie obędzie się bez grantów i środków zewnętrznych. – Będziemy o nie aplikować. Postaramy się też o współpracę z organizacjami pozarządowymi – zaznacza szef placówki.  Propozycje od mieszkańców też są mile widziane. – Rozmawiam z mieszkańcami i wiem że oczekiwania są spore. Bo każda grupa społeczna ma pomysły – przyznaje Łukasz Węda. – Przez pierwsze miesiące chcemy dotrzeć do ludzi. Tak aby centrum kultury zaistniało w ich świadomości.

Informacje z gminnej placówki będą zamieszczane w specjalnej zakładce na stronie urzędu gminy (http://www.piszczac.pl/). Z Gminnym Centrum Kultury i Sportu można się też kontaktować e-mailowo: gckis@piszczac.pl.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2016 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co wiem to gmina Tuczna też chyba nie ma ośrodka kultury.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!