niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wiceminister: Autostrada A2 "nie służy interesom Polski". Żmijan: To niedorzeczne

Dodano: 19 listopada 2016, 12:21
Autor: Ewelina Burda

 Czy to będzie kiedyś autostrada? fot. E.Burda
Czy to będzie kiedyś autostrada? fot. E.Burda

Budowa dróg prowadzących z zachodu na wschód odpowiada bardziej interesom naszych sąsiadów niż Polski. Tak wynika z wypowiedzi wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita. Kilka dni temu, przedstawiając w Sejmie informację dotyczącą programu budowy dróg i autostrad podkreślił, że priorytetem obecnego rządu są ciągi komunikacyjne północ-południe.

Zdaniem Szmita poprzedni gabinet skupiał się na budowie dróg prowadzących z zachodu na wschód, co miało odpowiadać interesom  naszych sąsiadów a nie Polski. Jednocześnie wiceszef resortu wskazał że obecny rząd postawi na budowę Via Carpatii prowadzącej z Helsinek na południe Europy, oraz Via Balticii.

W internecie zawrzało. Tym bardziej, że jeszcze we wrześniu ministerstwo zapewniało że A2 do granicy z Białorusią będzie realizowane w w formule drogowej spółki specjalnego przeznaczenia. Taka spółka ma należeć  do Skarbu Państwa, ale ma jednocześnie szukać finansowania zewnętrznego na rynku.

Autostrada A2 może mieć strategiczne znaczenie dla Białej Podlaskiej, bo władze miasta planują uruchomienie podstrefy ekonomicznej. - To niedorzeczne i nieodpowiedzialne co mówi minister - uważa poseł Stanisław Żmijan (PO), w poprzednim rządzie szef sejmowej komisji infrastruktury. - Infrastruktura drogowa wschód-zachód to nie tylko kierunek Niemcy, ale również inne kraje Unii Europejskiej. Z infrastruktury o dużej przepustowości trzeba korzystać,  a nie postrzegać że autostrady mają służyć celom gospodarczym nieprzyjaznym nam krajom. Bo rzeczywiście, szczególnie teraz popsuliśmy relacje z Niemcami, a to że z Rosją mamy nienajlepsze, to nic nowego. Nie wiem czy wypowiedź ministra była zamierzona, ale jest godna skrytykowania - stwierdza Żmijan.

Kilka dni po niefortunnym stwierdzeniu, resort łagodzi już ton. - Wiceminister Jerzy Szmit podkreślił, że wysiłki poprzednich rządów koncentrowały się na realizacji inwestycji łączących wschodnią i zachodnią część Polski, natomiast nie były realizowane drogi na osi północ-południe -  tłumaczy nam Elżbieta Kisil rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury.

- Inwestycje te, podobnie jak ukończenie autostrady A2 do granicy państwa, mają strategiczne znaczenie dla obecnego rządu. Problem wieloletnich zaległości w realizacji inwestycji takich jak budowa brakującego, środkowego odcinka A1, dokończenie S7 czy trasy Via Carpatia, dzięki ostatnim decyzjom rządu zostanie również rozwiązany-podkreśla Kisiel i zapewnia, że "zgodnie z zapisami Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 budowa autostrady A2 jest planowana do realizacji w formule drogowej spółki specjalnego przeznaczenia i należy do priorytetowych zadań rządu".

-  Nie jest wykluczone także powstanie tej inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podstawowym celem ministerstwa jest stworzenie spójnej sieci drogowej, której bardzo ważnym elementem będzie autostrada A2 - zaznacza Elżbieta Kisil.

- Taką spółkę trzeba wyposażyć w kapitał i instrumenty, uprawnienia podobne do oddziału GDDKiA. Tak aby spółka zarządzała drogą. Pozostaje jeszcze kwestia pozyskania kapitału zewnętrznego. Będę tego pilnował i temat drążył- zapewnia poseł Żmijan.

Czytaj więcej o: drogi autostrada
gość
Użytkownik niezarejestrowany
gość
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (26 listopada 2016 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I kto tu szczeka? A kto ujada? A kto się zajada i najada do syta na tłustych posadach...Żmijewicze a miały być Pisiewicze....Prawda inna od szczekanych haseł a na pewno to nie wszystko....Skąd u posłów i innych zaprzyjaźnionych te mercedesy pewnie utrzciwością i pracą...a może znajomościom i płacom się bogacą to widać.
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkam tu od ponad 40 lat ale porównując nasza wschodnią ścianę z np dolnośląskie to my jesteśmy 100 lat za murzynami mówię tu o ostatnich 20 latach tam jest kupa zakładów pracy stawki 2x większe niż u nas w bp to co my mam y inne żołądki a P.Zmijana znam osobiście nic u nas nie zrobił tylko nabras się górę pieniędzy za nie robienie nie ma płacy zwracaj te miliony co się na hapales Stachu
Rozwiń
gość
gość (23 listopada 2016 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ktoś tak niegodziwy jak Stachu Żmijan może wypowiadać się w temacie w którym przez osiem lat rządzenia partii tego pana,PO-spolitych oszustów i złodziei,nie zrobiono kompletnie nic.Mało tego pamiętamy że pan Żmijan,chciał karać kierowców.Dwie kadencje zajeło temu panu i jego kloegom z PO zajmowaniem się sobą,ustawianiem swoich kolegów i bliskich {syn Żmijana został dyrektorem w GDDiKA w Lublinie w podejrzanych okolicznościach} a dzisiaj jak jak ich partia tonie biją na alarm.
Rozwiń
DRON
DRON (22 listopada 2016 o 15:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przemo? to ty nie denerwuj się juz może niedługo posuną kilka osób w generalnej lubelskiej i skończy się ta partiokracja i szczucie i jedyny argument ty pisowcu...Żenada bo wychodzi że jest niejeden nie Misiewicz tylko Żmijewicz ktoś napisał bez konkursu...Coś faktycznie szybko zrobił te uprawnienia i funkcję przypatrzą się panowie i dojdą do wniosków że to był niejeden niezły konkurs. Przypomnij sobie kto protestował i kto pojechał do Warszawy żeby nie zabierali inwestycji???Nie pamiętasz? Zwykli ludzie bo mieli dość a pamiętasz co Polskę Wschodnią - p...ić Wystarczyło spojrzeć na mapę inwestycji w tamtym okresie jedna wielka pusta plama nic się nie działo...i to są fakty z gddkia
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2016 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jednym z powodów, dla którego bardziej centrowe partie (jak PO) przegrywa cały na wschodzie jest całkowicie zaniedbanie tego regionu. Obiecywali 8 lat, że cokolwiek zrobią i nic. Nawet nie zaczęto procesów wykupu gruntów lub przetargowych. Jeżeli PiS również tak będzie pogrywało a nie faktycznie rozwijało region, to nie wróżę nic dobrego w następnych wyborach. Autostrada lub droga ekspresowa do granicy z Białorusią oraz rozbudowa drogi nr 19, powinien być priorytetem dla tego rządu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!