poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wieczerza za kratą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2002, 17:49

 Ksiądz Andrzej Pugacewicz podzielił się prosforą z Witalijem i Dmitrijem z Białorusi, Dawidem z Gru
Ksiądz Andrzej Pugacewicz podzielił się prosforą z Witalijem i Dmitrijem z Białorusi, Dawidem z Gru

W prawosławnych parafiach nadbużańskich i monastyrze św. Onufrego w Jabłecznej, według kalendarza juliańskiego, wczoraj świętowano pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Poprzedziła je w niedzielę wieczorem wigilia.

Prawosławne Boże Narodzenie prawie nie różni się od katolickiego. Śpiewa się kolędy i ubiera choinki. Zamiast opłatka podczas wigilii wierni dzielą się prosforą - specjalnym chlebem służącym w części do Eucharystii, przygotowywanym z mąki, drożdży i wody. Nie łamią go jednak, lecz podają sobie uprzednio przekrojony. W Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej prawosławny kapelan, ksiądz protojerej (kanonik) Andrzej Pugacewicz, przygotował wieczerzę wigilijną dla osadzonych tam aresztowanych ze Wschodu.
Odbywała się ona w kilku grupach. Nie mogli bowiem zetknąć się ze sobą aresztowani m.in. powiązani udziałem w jednym zarzucanym im czynie przestępczym.
Kiedy tam trafiliśmy, akurat w więziennej świetlicy przebywało osiem osób. Kilku Białorusinów, Ukrainiec, Ormianin i Gruzin. Ksiądz Andrzej Pugacewicz z płyty kompaktowej odtworzył aresztowanym piękne kolędy, śpiewane przez mnichów z kilku monasterów. W tym także z Jabłecznej. Śpiew stworzył świąteczny klimat. Na stoliku stała mała choinka, obok widniał krzyż i ikona Bożego Narodzenia. Duchowny podzielił się z osadzonymi prosforą, zaprosił ich też do skromnego, postnego poczęstunku. Następnie wręczył podopiecznym paczki "charytatywne”, aby mieli owoce i ciastka, które symbolizują szczególny czas świąt.
Kapelan w Zakładzie Karnym zajmuje się katechizacją pięciu grup skupiających ponad 20 osadzonych, głównie pochodzących z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Przy wigilijnych stolikach aresztowanym nie kleiła się rozmowa. Wszyscy pierwszy raz przebywają w Boże Narodzenie w areszcie. Życzeniem ich jest, aby już następne święta mogli spędzić na wolności. Niektórzy pochodzący z Ukrainy i Białorusi nie chcieli, aby ich fotografować. Jeden z nich marzył o... zapaleniu papierosa.
Witalij z Białorusi powiedział nam: - Cieplej się robi na sercu, kiedy człowiek słucha śpiewów cerkiewnych. Dusza wtedy oddycha.
Także na twarzach innych widać było uspokojenie, choć chwilę osadzeni mogli odpocząć od celi, krat i na moment przenieść się w świat świąteczny. Podbne uroczystości organizowane przez kapelana odbywają się w bialskim zakładzie karnym co roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!