środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

"Wiele starszych osób jest zamknięta w domu". Dlatego otworzyli ośrodek

Dodano: 7 grudnia 2016, 14:07
Autor: Ewelina Burda

Przy międzyrzeckim szpitalu powstał Dzienny Dom Opieki Medycznej dla osób starszych. To pilotażowy projekt Ministerstwa Zdrowia.

mat.prasowe
mat.prasowe

– To forma opieki skierowana do osób niesamodzielnych, w szczególności powyżej 65. roku życia. Pensjonariusze mają tu opiekę pielęgniarską, terapię zajęciową, rehabilitację, stymulację procesów poznawczych – mówi Wiesław Zaniewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim.

Chodzi o pacjentów którzy nie muszą być leczeni w szpitalu, ale ze względu na stan zdrowia nie powinni pozostawać w domu. Obecnie Dom jest w fazie rozruchu, ale już przyjął 7 pacjentów. A kolejny złożyli już podania o przyjęcie. – Mają opiekę geriatryczną, medyczną, rehabilitacyjną, a w razie potrzeb zapewnione również badania laboratoryjne. Do dyspozycji również neurologopeda, psycholog czy terapeuta zajęciowy – dodaje dyrektor.

Osoby starsze będą tu również uczestniczyć w zajęciach aktywizujących i integrujących. W Domu przygotowano dla nich tzw. część wypoczynkową. Na ten cel szpital zaadaptował pomieszczenia socjalno - terapeutyczne i kupił sprzęt rehabilitacyjny. – Pewnym novum u nas jest aranżacja kuchni terapeutycznej. Nasi pensjonariusze będą mogli mieć tu zajęcia kulinarne. To sposób na zapewnienie im czasu wolnego – tłumaczy Zaniewicz. Ale również walka z wykluczeniem.

– Wiele starszych osób jest zamknięta w domu. Poza tym wiemy że społeczeństwo się starzeje. Demografia jest nieubłagalna. Z danych statystyków wynika, że w 2035 roku w powiecie bialskim 60 proc. społeczeństwa będzie w wieku emerytalnym – podkreśla dyrektor placówki.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia pilotażowo uruchamia 54 Dziennych Domów Opieki Medycznej w całej Polsce. – Na stworzenie Domu Ministerstwo przyznało nam 1 mln zł. Resort zdrowia zapewnia również finansowanie placówki na półtora roku. W tym czasie możemy przyjąć 70 osób. A jednocześnie w ośrodku może być ok. 12 pensjonariuszy – precyzuje Wiesław Zaniewicz. – Program będzie monitorowany i po pół roku funkcjonowania będzie podlegał ocenie. Jeżeli się sprawdzi, to po okresie finansowania przez ministerstwo, będzie finansowany później przez NFZ – zapowiada dyrektor placówki.

DDOM mógł powstać dzięki temu że międzyrzecki szpital stanął do konkursu. Na 160 chętnych, ministerstwo wybrało 54 miejscowości gdzie takie ośrodki powstają.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!