sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Choć to styczeń, wiosenna aura dobrze służy wielu miejskim inwestycjom

Nie przerwano budowy wodociągów i kanalizacji. Kłopot tylko w tym, że za szybkim tempem robót nie nadążają dotacje z Unii Europejskiej.

Praca wre w pobliżu bialskiej obwodnicy. - Wodociąg i kanalizacja jest tu niezbędna. Zwłaszcza, że niektórzy mieszkańcy osiedla mają nieszczelne szamba. Fekalia wsiąkają w ziemię. Za płotem sąsiedzi korzystają ze zwykłych studni, do których przesączają się nieczystości - mówi pani Kasia zamieszkała niedaleko ul. Francuskiej.

Janusz Bystrzyński, kierownik Zakładu Rozwoju Inwestycji "WOD-KAN” przyznaje, że łagodna zima pozwala na kontynuowanie prac przy budowie kanałów i sieci wodociągowej.
- Zakończyliśmy już prace na ul. Malczewskiego. W ciągu ulicy Podmiejskiej wykonujemy głęboki na 4 metry wykop pod kanał ściekowy. Chcemy zebrać w niego ścieki z okolicznych terenów. Na Sitniku ruszają prace przy przyłączach. Ale to przyśpieszenie robót oznacza także kłopoty - nie ukrywa kierownik.
Chodzi o to, że inwestorzy nie mogą płacić wykonawcom za przedterminowo wykonane zadania. Muszą negocjować z firmami budowlanymi przesunięcie terminu wystawienia faktur. To dlatego, że nie można przyśpieszyć dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W br. planowane jest zakończenie trzyletniego projektu pod nazwą "Budowa i modernizacja systemu wodociągowego i kanalizacyjnego miasta Biała Podlaska". Realizują go wspólnie Bialskie Wodociągi i Kanalizacja "WOD-KAN" oraz Urząd Miasta. Całkowity przewidywany koszt projektu oszacowano na prawie 33,6 mln zł. W 2007 r. nakłady wyniosą prawie 8 mln zł. Za tą kwotę powstanie prawie 12 km sieci wodociągowej i 11 km kanału ściekowego. Po zakończeniu robót ziemnych na niemal 30 ulicach zostanie odtworzonych 12 km dróg.

Dobiega też końca modernizacja Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Sitnickiej. Janusz Bystrzyński zapowiada, że dzięki temu już w lutym zacznie się poprawiać jakość wody dostarczanej do bialskich mieszkań.
Zimy nie ma, więc miasto przygotowało na ten rok budżet proinwestycyjny. - Wzięliśmy pod uwagę postulaty wyborców zgłoszone w kampanii jesiennej i teraz proponujemy zwiększenie nakładów na inwestycje o prawie 14 mln zł - mówi nam Andrzej Czapski, bialski prezydent.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!