środa, 24 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Wróżby z koguta i psa

Dodano: 28 listopada 2002, 17:05

W sobotę ponad 100 wiejskich artystów oraz 30 gości zbierze się na Powiatowych Andrzejkowych Spotkaniach z Folklorem w Worgulach (gm. Leśna Podlaska).

W kilkugodzinnej imprezie wystąpią zespoły śpiewacze "Worgulanki” z Worgul, "Pawłowianki” z Pawłowa, "Podlasianki” z Rokitna, "Pogodna Jesień” z Konstantynowa, "Lewkowianie” z Dokudowa oraz zespoły folklorystyczne z Sitnika, Dobrynia i Zahorowa. Zaprezentuje się kapela Marczuków z Zakalinek. Przybędą tamże twórcy ludowi z serwetkami i zdobnictwem z Dołhy, Pawłowa, Szóstki i Worgul.
Andrzejkowy wieczór obrzędowy wypełnią prezentacje wróżb dla publiczności.. Zespół z Dobrynia planuje wykorzystać gałązki wierzbowe, a z Rokitna wróżyć spod poduszki. "Worgulanki” pokażą jak podczas lania wosku odgaduje się w powstałych kształtów przyszłość panien. Oryginalne będą ich wróżby z kogutem i pieskiem.
- Przygotowujemy głównie widowiska obrzędowe. Wcześniej wystawiałyśmy "Wieczór Trzech Króli”, "Rajko” (o swataniu kawalera pannie) i "Tołokę” (o wspólnym darciu pierza). Ostatnio wystawiamy "Wieczorki worgulskie”. Wszystkie scenariusze przygotowuję na podstawie wspomnień. Dzięki wcześniejszym występom w przeglądach teatralnych zostaliśmy zaproszeni na 6 grudnia do jednego z warszawskich teatrów, gdzie wystawimy "Wieczorki” - mówi Mieczysława Sawtyruk, szefowa "Worgulanek”, organizator sobotniej imprezy.
W zespole występują: Bronisława Bogusz, Franciszka Mirończuk, Marianna Marciniuk, Jadwiga Demianiuk, Elżbieta Stasiuk i Stanisława Kuszneruk. Ponadto w widowiskach wspierają je: Jan Kuszneruk i Tadeusz Bogusz.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24