wtorek, 30 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Wybuchy na lotnisku

Dodano: 27 listopada 2002, 18:13

Dowódca patrolu specjalnego kapitan Adam Kobusiński osobiście przygotowyje ładunki do odpalenia
Dowódca patrolu specjalnego kapitan Adam Kobusiński osobiście przygotowyje ładunki do odpalenia

1500 pocisków przeciwlotniczych oraz 1900 łusek z prochem w środku, to żniwa saperskiej akcji. Na jednej łusce zachowała się nawet niemiecka swastyka. Wszystko leżało w ziemi od czasów wojny. Przez kilkanaście dni z lotniska dochodziły echa detonacji. Saperzy niszczyli starą amunicję.

Pobyt saperów w Białej Podlaskiej wiąże się z zabezpieczeniem terenów gdzie zaplanowano przyszłe inwestycje budowlane. Opuszczane przez wojsko lotnisko ma służyć w przyszłości jako cywilny port lotniczy.
- Działamy zgodnie z procedurą. Musimy zbadać teren wojskowy, który już niedługo zostanie przekazany innemu zarządcy - mówi ppłk Andrzej Pęcak, szef saperów z 3 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju.
Do bialskiej jednostki wojskowej przyjechali w połowie listopada. Siedemnastu żołnierzy zawodowych oraz tyle samo odbywających zasadniczą służbę wojskową codziennie przez kilkanaście godzin lustrowało teren lotniska. - Zgodnie z zaleceniem zbadaliśmy około 20 hektarów powierzchni. Między innymi przedłużenie drogi startowej nr 3, teren strzelnicy oraz rzutni granatem - wyjaśnia szef saperów.
W czasie akcji za pomocą wykrywacza min dokonali ciekawych odkryć. Pod powierzchnią ziemi natrafili na znaleziska pochodzące z czasów drugiej wojny światowej. 1500 pocisków przeciwlotniczych, 40 naboi oraz 1900 łusek z prochem. Stan niektórych był tak dobry, że zachowała się niemiecka swastyka. Część amunicji złożona była w drewnianych skrzyniach. Do najważniejszych działań saperów należało zniszczenie pocisków W tym celu specjalny patrol, pod dowództwem kapitana Adama Kobusińskiego, dokonał ich detonacji. - Jeśli lokalizacja na to pozwalała niszczyliśmy amunicję w miejscu jej odkrycia - mówi ppłk Pęcak. Podkreśla, iż całą akcję ocenia pozytywnie, gdyż udało się zrealizować w określonym czasie wszystkie zadania. Podobna akcja rozminowania w Białej Podlaskiej wcześniej miała miejsce w latach osiemdziesiątych.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!