czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wybuchy na lotnisku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2002, 18:13

Dowódca patrolu specjalnego kapitan Adam Kobusiński osobiście przygotowyje ładunki do odpalenia
Dowódca patrolu specjalnego kapitan Adam Kobusiński osobiście przygotowyje ładunki do odpalenia

1500 pocisków przeciwlotniczych oraz 1900 łusek z prochem w środku, to żniwa saperskiej akcji. Na jednej łusce zachowała się nawet niemiecka swastyka. Wszystko leżało w ziemi od czasów wojny. Przez kilkanaście dni z lotniska dochodziły echa detonacji. Saperzy niszczyli starą amunicję.

Pobyt saperów w Białej Podlaskiej wiąże się z zabezpieczeniem terenów gdzie zaplanowano przyszłe inwestycje budowlane. Opuszczane przez wojsko lotnisko ma służyć w przyszłości jako cywilny port lotniczy.
- Działamy zgodnie z procedurą. Musimy zbadać teren wojskowy, który już niedługo zostanie przekazany innemu zarządcy - mówi ppłk Andrzej Pęcak, szef saperów z 3 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju.
Do bialskiej jednostki wojskowej przyjechali w połowie listopada. Siedemnastu żołnierzy zawodowych oraz tyle samo odbywających zasadniczą służbę wojskową codziennie przez kilkanaście godzin lustrowało teren lotniska. - Zgodnie z zaleceniem zbadaliśmy około 20 hektarów powierzchni. Między innymi przedłużenie drogi startowej nr 3, teren strzelnicy oraz rzutni granatem - wyjaśnia szef saperów.
W czasie akcji za pomocą wykrywacza min dokonali ciekawych odkryć. Pod powierzchnią ziemi natrafili na znaleziska pochodzące z czasów drugiej wojny światowej. 1500 pocisków przeciwlotniczych, 40 naboi oraz 1900 łusek z prochem. Stan niektórych był tak dobry, że zachowała się niemiecka swastyka. Część amunicji złożona była w drewnianych skrzyniach. Do najważniejszych działań saperów należało zniszczenie pocisków W tym celu specjalny patrol, pod dowództwem kapitana Adama Kobusińskiego, dokonał ich detonacji. - Jeśli lokalizacja na to pozwalała niszczyliśmy amunicję w miejscu jej odkrycia - mówi ppłk Pęcak. Podkreśla, iż całą akcję ocenia pozytywnie, gdyż udało się zrealizować w określonym czasie wszystkie zadania. Podobna akcja rozminowania w Białej Podlaskiej wcześniej miała miejsce w latach osiemdziesiątych.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!