środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Wyniki referendum w gm. Międzyrzec Podlaski. Wójt Mirosław Kapłan odwołany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2013, 07:27

Mirosław Kapłan został odwołany (Ewelina Burda)
Mirosław Kapłan został odwołany (Ewelina Burda)

Wójt gminy Międzyrzec Podlaski straci swoje stanowisko. Tak zdecydowali mieszkańcy w niedzielnym referendum.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że za odwołaniem Mirosława Kapłana opowiedziało się 2580 osób. Przeciwko odwołaniu wójta głosowało 186 osób, głosów nieważnych oddano 92. W sumie, w głosowaniu wzięło udział 2 858 osób. By referendum było wiążące do urn musiało pójść, co najmniej 2701 osób, czyli trzy piąte liczby mieszkańców gminy, którzy uczestniczyli w wyborach w 2010 r.

Głosowanie odbywało się w 12 obwodach. Najliczniejszą grupę głosujących stanowili mieszańcy Berezy, Krzewicy oraz Wólki Krzymowskiej. – Wyniki zawisły już w Urzędzie Gminy, wcześniej zostały zatwierdzone przez komisarza wyborczego w Białej Podlaskiej. Następnie, trafią do wojewody. W ciągu siedmiu dni powinny zostać uprawomocnione – wyjaśnia Zenon Domański, przewodniczący gminnej komisji ds. referendum.

Po uprawomocnieniu wójt ma obowiązek opuszczenia swojego stanowiska w Urzędzie Gminy. Co może wydarzyć się później? – Premier zdecyduje czy zorganizować nowe wybory czy powołać zarząd komisaryczny, który sprawowałby władzę aż do jesiennych wyborów samorządowych w 2014 r. – tłumaczy Krzysztof Sadowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej.

Trudno przewidzieć, jaką decyzję podejmie premier, bo do wyborów samorządowych pozostało jeszcze 11 miesięcy. Zenon Domański przypuszcza, że premier powoła zarząd komisaryczny. Podobnie uważa Andrzej Pietruk, wiceprzewodniczący rady gminy i jeden z głównych oponentów wójta Kapłana. – Wreszcie zapanuje spokój w naszej gminie - cieszy się Pietruk. – Dzięki spotkaniom informacyjnym, które zorganizowaliśmy przed referendum, mieszkańcy dowiedzieli się, że w gminie źle się dzieje i jest stagnacja – dodaje przewodniczący rady.

Niedzielne referendum nie obyło się bez zakłóceń. Interweniowała policja. – W sumie, otrzymaliśmy ok. 10 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania ciszy referendalnej – mówi podkomisarz Wojciech Lesiuk z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. – W jednym przypadku prowadzimy czynności wyjaśniające. W lokalu wyborczym w Tuliłowie mężczyzna miał nakłaniać innych do głosowania za odwołaniem wójta – dodaje podkom. Lesiuk.

Inne zgłoszenia dotyczyły rzekomego dowożenia ludzi do lokali wyborczych. – Okazało się jednak, że była to sąsiedzka przysługa, a nie zorganizowana akcja – tłumaczy Lesiuk.

Referendum było skutkiem m.in. nieudzielenia wójtowi absolutorium przez radę gminy. Mirosław Kapłan, jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Był wójtem gminy Międzyrzec Podlaski pierwszą kadencję.

W poniedziałek wójt nie pojawił się w urzędzie gminy, nie odbiera naszych telefonów, nie odpisuje na esemesy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!