Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 stycznia 2005 r.
22:22
Edytuj ten wpis

Wyprawa posła w tropiki

0 0 A A

Lubelski poseł PSL Franciszek Jerzy Stefaniuk wrócił wczoraj z tygodniowej wycieczki do środkowoafrykańskiego Konga. Dzielił się tam doświadczeniami na temat demokracji. Za pieniądze polskich podatników, bo to my zafundowaliśmy mu przelot i diety.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do Konga (kraj w środku Afryki, w tej chwili panują tam 30-stopniowe upały) poleciało 24 stycznia dwóch polskich posłów. Stefaniukowi towarzyszył kolega z klubu SLD - Edmund Stachowicz z Gdańska. Obaj szefują komisji do spraw współpracy z Afryką. Po co posłowie lecieli tysiące kilometrów w okolice równika? Wizyta - jak wynika z oficjalnych informacji Kancelarii Sejmu - miała na celu "zapoznanie strony kongijskiej z polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej, parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu”.
Tygodniowe wyżywienie, hotele i wszystkie niezbędne wydatki fundowały władze Konga. Jednak na wizytę posłów poszły też grube tysiące złotych podatników, którzy musieli zafundować posłom bilety. Ile dokładnie kosztował lot z Warszawy do Kinszasy (stolica Konga), tego urzędnicy z Kancelarii Sejmu (płaciła za bilety) jeszcze wczoraj nie wiedzieli. Z ofert linii lotniczych wynika jednak, że bilety do Kinszasy i z powrotem dla dwu osób to wydatek od ok. 4 tys. euro (ponad 16 tys. zł).
Poseł Stefaniuk twierdzi, że jego wyjazd do Konga był bardzo potrzebny. - Niezwykle zabiegała o to strona kongijska. Dla nich wizyta posłów z Polski ma ogromne znaczenie. Spotkaliśmy się z czterema ministrami, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego i Senatu Konga, z gubernatorem Katangi. Zawieźliśmy im tekst naszej Konstytucji przetłumaczony na język francuski - wylicza poseł, który sam francuskiego nie zna.
Parlamentarzysta nie jest jednak zbyt zadowolony z wyjazdu. - To biedny kraj, w którym od lat 60. ciągle dochodzi do zamachów stanu. Wolę Polskę - mówi.
Partyjny zwierzchnik Stefaniuka europoseł Zdzisław Podkański, wiceprezes PSL, nie widzi nic niestosownego w wycieczce do Konga. - Wszystkie liczące się parlamenty tworzą grupy do współpracy z innymi państwami. Po prostu utrzymywanie bieżącej współpracy i dobrych stosunków jest konieczne - podkreśla Podkański.
W ślady Stefaniuka już w sobotę pójdzie prof. Mirosław Piotrowski, europarlamentarzysta Ligi Polskich Rodzin. Tego dnia wybiera się do Australii. Europoseł jest wiceszefem brukselskiej delegacji, która ma utrzymywać kontakty z tym krajem. Koszty wyjazdu w większości pokrywają unijni podatnicy, w tym Polacy.

Franciszek Jerzy Stefaniuk

Ma 61 lat, pochodzi z Drelowa pod Międzyrzecem Podlaskim. Z zawodu rolnik, choć od lat jest "zawodowym” parlamentarzystą - w Sejmie zasiada już piątą kadencję. Od lat pełni wysokie funkcje w strukturze PSL. Znany na Podlasiu poeta ludowy.

Demokratyczna Republika Konga (dawniej Zair)

Państwo siedem razy większe od Polski, ma ok. 58 milionów mieszkańców. Jest też jednym z najbiedniejszych krajów Czarnego Lądu, zrujnowanym za sprawą licznych wojen domowych i kolejnych dyktatur. W 2001 roku do władzy doszedł 29-letni Joseph Kabila, syn wcześniejszego dyktatora Laurenta Kabili (zamordowanego przez ochroniarza). Kabila-ojciec przez lata walczył z innym słynnym dyktatorem - Mobutu Sese Seko, a sam zaczął rządzić Kongiem pod koniec lat 90. Zdelegalizował wszystkie opozycyjne partie polityczne i obiecał wybory, do których nigdy nie doszło.

Pozostałe informacje

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium