sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wyścig kaczek w Białej Podlaskiej. Udało się zebrać 17 tys. zł

Dodano: 30 czerwca 2016, 21:27
Autor: Ewelina Burda

 Klub Rotary w Białej Podlaskiej przekazał stowarzyszeniu Wspólny Świat czek na 17 tys. zł/ fot.E.Burda
Klub Rotary w Białej Podlaskiej przekazał stowarzyszeniu Wspólny Świat czek na 17 tys. zł/ fot.E.Burda

17 tys. zł udało się zebrać rotarianom podczas wyścigu kaczek w Białej Podlaskiej. Pieniądze właśnie trafiły na konto stowarzyszenia Wspólny Świat.

W drugiej edycji wyścigu popłynęło ponad 840 kaczek.  - Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie mieszkańców. Ścigamy się z Lublinem, który wcześniej od nas zapoczątkował imprezę - mówi Janusz Matusiak z Rotary Club w Białej Podlaskiej.  Rotarianie zajmują się działalnością społeczną, wspierają m.in. zespół wokalny Chwilka czy dzieci ze świetlicy Dziupla.  - Zebrane środki przekazujemy stowarzyszeniu, które prowadzi unikalny program pomocy dzieciom z autyzmem. To szansa dla nich aby mogły zaistnieć i się rozwijać- uważa Matusiak.

- To dla nas duży zastrzyk finansowy. Zwłaszcza że szykujemy się do dużej inwestycji, budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem i liczy się dla nas każda złotówka - podkreśla Anna Chwałek prezes Wspólnego Świata. - Pieniądze posłużą nam jako wkład własny przy staraniach o środki unijne - dodaje Katarzyna Fronc ze stowarzyszenia. Oprócz czeku na 17 tys. zł, Wspólny Świat dostał też telewizor. Przekazali go właściciele kaczki, która jako pierwsza dopłynęła do mety.

Istniejący od 2007 roku Wspólny Świat to obecnie ośrodek terapii, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W sumie otacza opieką 150 dzieci z autyzmem. W planach budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem za ok. 20 mln zł. - Problem dorosłych osób z autyzmem to wyzwanie dla naszego społeczeństwa. Bo jeżeli chodzi o dzieci to rozwiązania systemowe które mamy są dobre, ale wsparcie dorosłych to dramat - przyznaje Chwałek. - Obecnie dopinamy koncepcyjnie nasz projekt. Mamy pozwolenia na budowę pierwszego etapu. Czekamy na konkursy unijne. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi fundatorami - opowiada pani prezes.

Przypomnijmy też, że stowarzyszenie pomimo próśb i petycji, musiało  zapłacić 16 tys. zł podatku od nieruchomości, na której stanie centrum. - To był dla nas cios finansowy, bo przyglądamy się każdej złotówce, zanim ją wydamy. Zawiedli się też rodzice, którym wydaje się że problem traktowany jest trochę trywialnie - zauważa szefowa Wspólnego Świata. 

To Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało decyzję władz miasta o tym, że stowarzyszenie musi płacić podatek. - Nie mogliśmy umorzyć podatku dla Wspólnego Świata, tak stwierdziło SKO. Ale spotkałem się z rodzicami dzieci z autyzmem i deklaruję pomoc. Możemy to zrobić w innej formie, np. zleceń na różne działania, które podejmują. Ale bezpośrednio nie mogę pozbawiać gminy dochodu z tego tytułu, nie może być ciągłości umorzenia podatku - stwierdza prezydent Dariusz Stefaniuk.

Czytaj więcej o: wyścig kaczek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lipca 2016 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
każdy pieniądz na centrum cenny. pan soros wspierający kod i inne organizacje mógłby jednak ofiarować nawet dotacje na całe centrum - kilka milionów po spekulacjach na problemach polskich i angielskich, to drobiazg dla finansisty, który zapewne jest idolem dla kodziarzy i rotarian: ******wyszperane.info/2016/01/23/jak-ludzie-sorosa-stworzyli-pierwszy-kod/ w białej to się pięknie łączy. a wyścig kaczek, chacha- cha, to wiadomo do kogo aluzja cha cha cha. i do tego tłumaczenie prezydenta bp. Ładny pasztecik ze szlachetnymi rotarianami - ludźmi kodującymi nową rzeczywistość krzny i miasta nad nią?
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No dobrze ale kto wygrał? Czyja kaczka była najprędziejsza?
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydencie Dariuszu, czy ten telewizor nie lepiej prezentowałby się w Twoim prezydenckim gabinecie niż w b. Zajeździe u Radziwiłła? ;-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!