sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

W rankingu, ogłoszonym 8 stycznia przez magazyn młodzieżowy "Perspektywy” i dziennik "Rzeczpospolita” szkoły średnie z naszego regionu znalazły się na szarym końcu.

Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich, którego podstawowym celem było wskazanie ścisłej czołówki polskich ogólniaków, zorganizowano już po raz czwarty.
Jak twierdzą pomysłodawcy przedsięwzięcia, podstawowym kryterium rankingu były sukcesy szkół odnoszone w olimpiadach przedmiotowych. Na początku wielkiego liczenia, pod uwagę brano ponad 700 placówek oświatowych, których liczba w końcowej fazie rywalizacji stopniała do 379.
Najlepszą szkołą średnią w Polsce okazało się w 2002 roku I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, które powtórzyło w ten sposób swój sukces sprzed dwóch lat.
Wyniki, uzyskane przez nielicznie reprezentowane szkoły średnie z naszego regionu raczej nie zaskoczyły uczniów i pedagogów. W rankingu ujęto jedynie trzy podlaskie placówki oświatowe.
Na pewno, na dość słaby wynik końcowy szkół z naszego regionu złożyło się wiele czynników. Najważniejszym jest chyba to, iż młodzież, która uczy się poza dużymi ośrodkami akademickimi ma znacznie ograniczony dostęp do nauki oraz nowoczesnych pomocy dydaktycznych - mówi Wojciech Leszczyński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Białej Podlaskiej.
Kolejny raz okazało się, iż I LO im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej przoduje w mieście i regionie pod względem ilości olimpijczyków. Jednak, spoglądając już na ogólnopolską klasyfikację "Perspektyw”, nie wszystko wydaje się takie wspaniałe. Popularny "Kraszak” uplasował się dopiero na 145 miejscu, z jednym laureatem oraz trzema finalistami olimpiad przedmiotowych.
Jak podkreśla dyrektor placówki, Wojciech Leszczyński, liceum przez niego prowadzone i tak znalazło się na najwyższej pozycji, pośród szkół średnich z naszego regionu. Najstarsza bialska szkoła tym samym poprawiła swoje notowania w stosunku do miejsc uzyskanych w rankingu, podczas dwóch poprzednich konkursów. I LO uzyskało w 2000 roku 174, a w 2001 dopiero 289 miejsce.
Następną, odległą pozycję w rankingu zajął Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Reymonta w Łukowie. Ta szkoła w ogólnym rozrachunku uzyskała 277 miejsce w Polsce (posiada dwóch laureatów oraz jednego finalistę).
Trzecią, a zarazem ostatnią szkołą, która broniła honoru podlaskiej oświaty w ogólnopolskim zestawieniu było Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim. Niestety, radzyńskie LO znalazło się dopiero na 310 miejscu, z dwoma finalistami konkursów przedmiotowych. Warto zaznaczyć, iż zarówno łukowski ZSR jak i LO w Radzyniu po raz pierwszy znalazły się w gronie, najlepszych szkół w kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!