czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wysypisko niezgody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2002, 16:31
Autor: Beata Malczuk

Niedzielna sonda rozstrzygnie, czy w pobliżu wsi powstanie zakład częściowego przetwarzania i utylizacji odpadów. W zamian wójt obiecuje wszystkim mieszkańcom podłączenie wody za darmo. Komitet protestacyjny nie chce o tym słyszeć.

- Wodociąg wcześniej czy później będzie doprowadzony, takie są standardy unijne, a rolnictwo na tym terenie padnie, jeżeli składowisko powstanie - mówią przeciwni budowie obiektu mieszkańcy Turowa w gminie Kąkolewnica. Zawiązali społeczny komitet, którego celem jest niedopuszczenie do realizacji przedsięwzięcia.
- Coś za coś. Trzeba wziąć pod uwagę, że to szansa na miejsca pracy, nową drogę i wodę w kranie we wszystkich gospodarstwach domowych - argumentuje kąkolewnicki wójt Adam Kurowski.
Każda ze stron stara się wpłynąć na decyzję mieszkańców, bowiem władze gminy zarządziły przeprowadzenie sondy. W tajnym głosowaniu będzie można się wypowiedzieć, odpowiadając na pytanie, czy jest się za lokalizacją "na Sosnowcu” zakładu przetwarzania odpadów w zamian za nieodpłatne doprowadzenie wody.
Zdaniem wójta, wiele przemawia za tym, że sporny obiekt powinien powstać we wskazanym miejscu. Kolonijna zabudowa, gleby 5 i 6 klasy, bliskość terenów leśnych pełniących funkcję izolacyjną, to według gospodarza gminy argumenty "za”. Ale przede wszystkim, trzeba wreszcie rozwiązać problem gospodarowania odpadami. - Uważamy, że należy zrekultywować składowisko w Adamkach na obszarze gminy Radzyń Podlaski, nie chcemy takiego zakładu. Pracujemy nad tym, żeby się od niego uchronić - podkreśla Sławomir Mańko, szef miejscowej Samoobrony.
Twierdzi, że rolnicy poważnie obawiają się o swój byt. Płody rolne wyprodukowane w pobliżu składowiska, w tak zwanej strefie ochronnej, będą tańsze i uznawane za mniej wartościowe. Dla chłopów rachunek zysków i strat na pewno okaże się niekorzystny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!